avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate ecoland_tm

Activitate ecoland_tm

buna ziua
sunt contabila la o firma romaneasca platitoare de tva
in luna februarie, firma romaneasca a primit o factura reprezentand reparatii la un pistol de vopsit, de la o firma din Marea Britanie, deci servicii din afara UE
firma din Marea Britanie este platitoare de tva, dar pe factura nu a trecut tva, ci doar valoarea serviciilor

Cum tratez factura din punct de vedere al tva si cum declar?

multumesc
Discuție Declaratia 205
Sunt contabila unei firme care , in cursul anului 2019 a repartizat si ridicat dividende aferente anului 2018 , precum si dividende interimare aferente primelor trei trimestre din 2019
In declaratia 205 trec doar cele din contul 457 sau le trec si pe cele din contul 456 adica cele interimare?
Sunt contabila unei firme de arhitectura cu 5 angajati. In ianuarie societatea nu a facturat nimic.Fiecare angajat are brutul de 3000 lei.
Daca cifra de afaceri este zero, se aplica oug 114 respectiv scutirile de impozit, sanatate si celelalte?
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie: angajez un pensionar (limita de varsta) full-time si doresc sa stiu daca retinerile din salariu sunt aceleasi ca si pentru un salariat nepensionar?
Mentionez ca angajatul pensionar nu doreste recalcularea pensiei.

Multumesc.
Buna ziua
Un client de-al meu doreste sa cumpere un SRL cu capital social 200 lei dar care are in patrimoniu 100 ha teren.
Intrebare: cum face clientul meu ca, prin preluarea partilor sociale sa ii achite actualului asociat unic al firmei contravaloarea terenului?
Mentionez ca sunt contabila cumparatorului.