avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate User789

Activitate User789

Ref la OG 16/2022 referitor la deducerea celor 100 lei/angajat
Inteleg ca angajul va primi in mana 10 lei
Dar inseamna ca angajatorul va fi scutit de un impozit de 90 lei? Multumesc frumos
Buna ziua, Urmeaza imi dau demisia. As vrea sa stiu daca imi pot lua concediu in perioada de preaviz si ziua aceea de la autorecenzare. Multumesc.
Buna ziua, In aceasta perioada unii dintre noi risca sa fie dati afara.
Va rog sa imi spuneti daca legea protejeaza cumva femeiele care au ingrijire un copil mic sub 3 ani(femeia este divortata). Firma la care lucreaza are un numar destul de mare de angajati si nu stiu daca ei sunt obligati de vreo lege sa ia in considerare si aspectele sociale.
Multumesc.
Răspuns la discuția Demisie
Voiam sa va mai zic ca este foarte posibil ca firma sa intre in somaj tehnic. Ma afecteaza cumva la data incetarii? Adica macar sa ramana 5 mai sa nu se prelungeasca.

User789 a scris:

Buna ziua, mi-am dat demisia in ianuarie cu acordul partilor. Data de incheiere 5 mai 2020. Saptamana trecuta am pus problema sa existe intelegere sa pot pleca in data de 3 aprilie si nu am gasit intelegere. Am fost amenintata ca imi vor incheia contractul cu abatere disciplinara sau sa accept demisia pe care am facut-o initial. Va rog sa ma sfatuiti.

Discuție Demisie
Buna ziua, mi-am dat demisia in ianuarie cu acordul partilor. Data de incheiere 5 mai 2020. Saptamana trecuta am pus problema sa existe intelegere sa pot pleca in data de 3 aprilie si nu am gasit intelegere. Am fost amenintata ca imi vor incheia contractul cu abatere disciplinara sau sa accept demisia pe care am facut-o initial. Va rog sa ma sfatuiti.
Răspuns la discuția Divort si custodia copilului
Buna ziua,

A fost o solutie de compromis de 3 luni de zile pentur ca eu acceptasem un contract pe perioada determintata. Venituri pot avea si acum dar vreau sa stau cu copilul.
Partajul nu inteleg de ce intra in discutie atata timp cat noi suntem casatoriti de f putin timp iar creditul este strict pe numele meu.
Trebuie sa impartim acum tot ?

Multumesc
Buna ziua,

Referitor la custodie, ;ucrurile stau in felul urmator.
Eu sunt angajata la firma lui in acte, in prezent sunt in concediu de maternitate.
Vrem sa divortam.
Veniturile lui scriptice sunt mici in jur de 400 lei pe luna ceva de genul, nu are nici un imobil sau bun pe numele lui si are un dosar de cercetare penala.
Vreau sa vada copilul dar nu 8 zile pe luna cat vrea el.

Multumesc si astept sfaturile dumneavoastra
Buna ziua,
Practic rata reprezinta 15-20% din venitul meu si daca ar fi sa plateasca el ar 100% din venitul lui.
Buna ziua,
Referitor la proprietatea bunurilor, dobandite inainte si dupa casatorie. Am un credit ipotecar,apartamentul este platit in proportie de 50% inainte de casatorie, din venituri proprii restul prin credit. Avand in vedere ca doar eu platesc creditul fiind retras din cont si ca 50% a fost achitat, care este proportia la care are dreptul sotul meu in caz de partaj?
Referitor la o casatorie si bunurile dobandite:
La casatorie au optat pentru impartirea in mod egal a bunurilor fara sa isi dea seama de un aspect.
El are poprire pe conturi si un apartament oprit ca si garantie in urma unui proces. Ea are un credit ipotecar pe un apartament platit aproape jumatate. Exista posibilitatea sa ii opreasca si ei din apartament?
Vor sa schimbe regimul matrimonial dar din ce stiu se poate dupa un an, dar nu stiu daca se poate in aceste conditii iar pana atunci oricum vor sta ca pe ace. Multumesc pt ajutor.