avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate cristibo

Activitate cristibo

Am primit o solicitare prin posta din partea Politiei Locale sector 6 pentru furnizarea datelor soferului care a incalcat prevederile Hotararii Consiliului Local Sector 6 nr 222/2016 privind stationarea pe spatii verzi. In cazul necomunicarii datelor cerute si/sau neprezentarii la sediul Politiei Locale pentru lamuriri voi fi sanctionat conform art. 2 pct. 31 din Legea 61/1991 (refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;).

Intrebarea mea este daca in cazul in care nu le comunic datele cerute si nici nu ma prezint la sediul Politiei Locale si primesc amenda pe baza legii 61/1991, pot sa invoc Decizia nr.11 în dosarul nr.3/2017 a ICCJ (link mai jos) care stipuleaza ca doar politistii rutieri au competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul? Nu-mi este clar daca aceasta decizie poate fi invocata si in cazul Hotararilor Consiliilor Locale sau doar in cazul amenzilor date pe baza OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.

Multumesc anticipat.

[ link extern ]