avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicitare date sofer de catre Politia Locala pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicitare date sofer de catre Politia Locala pentru stationare interzisa pe baza unei HCL

Am primit o solicitare prin posta din partea Politiei Locale sector 6 pentru furnizarea datelor soferului care a incalcat prevederile Hotararii Consiliului Local Sector 6 nr 222/2016 privind stationarea pe spatii verzi. In cazul necomunicarii datelor cerute si/sau neprezentarii la sediul Politiei Locale pentru lamuriri voi fi sanctionat conform art. 2 pct. 31 din Legea 61/1991 (refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;).

Intrebarea mea este daca in cazul in care nu le comunic datele cerute si nici nu ma prezint la sediul Politiei Locale si primesc amenda pe baza legii 61/1991, pot sa invoc Decizia nr.11 în dosarul nr.3/2017 a ICCJ (link mai jos) care stipuleaza ca doar politistii rutieri au competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul? Nu-mi este clar daca aceasta decizie poate fi invocata si in cazul Hotararilor Consiliilor Locale sau doar in cazul amenzilor date pe baza OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice.

Multumesc anticipat.

[ link extern ]
Cred ca mai degraba politistul local se incadreaza la art. 6 alin. i) si va invita in baza art. 20 alin. b) si g) din legea 155/2010.
Decizia este clara, la dvs e vorba de altceva,
În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin raportare la dispoziţiile art. 7 lit. h) din Legea poliţiei locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prin decizia Îccj (complet ril) nr. 11/2017 (m. of. nr. 750/19.09.2017): ... petrica_pascal petrica_pascal Prin Decizia ÎCCJ (Complet RIL) nr. 11/2017 (M. Of. nr. 750/19.09.2017): Art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din O.U.G. nr. 195/2002 ... (vezi toată discuția)
Instiintare parcare neregulamentare in parbriz CiobyJr CiobyJr Buna ziua, Tocmai ce am primit un premiu de parcare neregulamentare in parbriz in care scrie ca la data de xxx la ora xxx autoturismul cu numarul de ... (vezi toată discuția)
Scrisoare de informare politia locala Dinu Alex Dinu Alex Buna seara,am primit instintare de la politia locala pentru a le transmite datele soferului care a fost in cauza. Masina a fost parcata intr-o parcare dar in ... (vezi toată discuția)