avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Ashdjin

Activitate Ashdjin

Buna,

Ma confrunt cu urmatoarea situate:

Managerul meu mi-a comunicat ca nu e multumit de performanta mea si ca imi ofera maximum 3 luni pt a-mi cauta de lucru in alta parte ( nu am primit un praviz scris la data comunicarii deciziei , intentia era cred de-a ma determina sa-mi dau demisia voluntar ).

Am ales sa nu actionez in nici un fel.

Ulterior, managerul mi-a comunicat ca postul meu se desfinteaza si m-a presat sa anunt colegilor ca plec,

Am mers la HR, nici ei nici administratorul firmei nu stiau nimic despre reorganziarea activitatii firmei cu exceptia ( din cate am inteles ulterior ) a Directorului de department si Directorului general ( ambii buni prieteni cu managerul meu )

Cand au decis in sfarsit sa initieze procedura administrativa de reorganziare a activitatii :

- Nu au tinut cont de apelul meu la negocierea termenilor preavizului ( am trimis in scris la Directorul General si Administratorul firmei ).

- Nu mi-au intocmit fisa de apreciere a activitatii/performantelor obtinute si contributiei mele la buna desfasurare a activitatilor firmei

- Au desfiintat alte 2 posturi din departamentul meu ( inclusiv pe cel al managerului meu ) , dar practic pe respectivii i-au mutat la alte departamente unde indeplinesc aceleasi functii ( partial sau total ) .

- Preaviz am primit numai eu ( deci doar postul meu a fost desfiintat efectiv ) celorlalti 2 li s-au intocmit acte aditionale la contractele deja existente ( din cate am inteles chair de la managementul firmei )

As vrea sa stiu :

- Daca si in ce masura s-a incalcat legea : mai precis art. 65 din Codul muncii , in baza caruia s-a hotarat reorganziarea activitatii si incetarea contractului individual de munca numai in cazul meu si reincadrarea/mutarea celorlalti 2 pe practic aceleasi posturi si cu aceleasi responsabilitati in alte departamente.

- Daca am temei suficient pt. actionarea in instanta a firmei si care sunt sansele de castig in conditiile date.

- Daca se pot obtine compensatii in eventualitatea castigului si daca da , de ce natura ( banesti, anularea deciziei de concediere, etc ).

- Daca se pot obtine compensatii banesti, cat estimati ca pot obtine avand in vedere situatia descrisa mai sus si tinand cont de eventuale precedente/ cazuri similare castigate in instanta.

Mutumesc anticipat,