avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate Zega

Activitate Zega

Buna seara.Locuiesc într.un bloc cu zece nivele de ceva timp,pe parcurs am sesizat ca nu toate persoanele sunt trecute la intretinere exact asa cum trebuie.Desii sau mai facut sesizari catre administrator acesta tot asa procedeaza trece cate vrea dansul.Intrebarea mea este unde pot face o sesizare scrisa pt a se lua masurile necesare.As prefera undeva mai sus decat la politie pt ca asa cum am spus mai sus nu se ia nici o masura.Va multumesc.
Răspuns la discuția Carnet de legitimare
Ok

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Puteti merge la acel club si depune o sesizare...

Buna ziua.Fostul sot ia facut baiatului nostru un carnet de legitimare(Fotbal) insa am fost surprinsa sa vad ca in dreptul numelui mamei este trecut un alt nume.Este corect asa ceva?Cand sa depus cererea sa completat de pe certificatul de nastere,chiar se poate trece asa orice nume?Pot face ceva in privinta asta ?
Discuție Crestere copil
Bună dimineata! Am un copil cu actualul barbat,insa copilul sa nascut inainte de terminarea divortului de fostul sot si din aceasta cauza a intrat automat pe numele lui.Pt a depune actele de alocatie si indemnizatia crestere copil am nevoie de copie de pe buletinul fostului sot insa acesta nu vrea sa.mi dea.Intrebarea mea este:Voi mai putea lua acesti bani de cc dupa trecerea perioadei in care mai puteam depune dosarul?Specific ca mai am putin si trec si de cele 60 de zile.
Buna ziua.Eu maine pe 30.05.2019 termin cele 126 de zile de prenatal.In cat timp pot depund dosarul pt indemnizatie crestere copil?Va multumesc.
Discuție Postnatal
Buna dimineata! Ar trebuie sa intru in postnatal la sf acestei luni,din anumite motive nu pot fi gata cu actele pt Ccc.Cat timp mai am la dispozitie pt a.pregati actele?Multumesc frumos!
Îmi pot face buletinul la adresa unde stau cu chirie daca am contract pe un an de zile?Precizez ca stau la aceiasi adresa din 2016 dar contractul îl reanoiesc anual.
Discuție Laptele praf
Buna seara!Am nascut de curand si din pacate nu mai alaptez.Am fost la medicul de familie pt a ma baga si pe mine in programul pt obtinerea laptelui praf gratuit si am fost surprinsa sa aflu ca doamna doctor nu stie cum as putea lua eu lapte gratuit pt ca dansa nu a lucrat cu asa ceva pana acum.Intrebarea mea este:Ce trebuie să faca dansa pt a ma baga in acel program?Va multumesc!
Răspuns la discuția Alocatie
Nu este pe numele lui.Eu vreau sa fac alocația baiatului si nu stiu daca pot fara actele fostului sot.Sa astept intai sa îmi vina acasa hotararea ca am divortat?Precizez ca nu el este tatal

gi-jane2 a scris:

Cum a ajuns sa fie alocatia pe numele sotului ?

Va trebui sa va adresati instantei pt a tagadui paternitatea, il actionati in judecata pe fostul sot si cereti ca probe- martori, inscrisuri, poate scapati de proba adn care e scumpa, se face la iml.
Cereti si ca sotul sa va inapoieze banii incasati cu titlul de alocatie.

Răspuns la discuția Alocatie
Dar copilul nu este al lui.A intrat pe numele lui pt ca inca nu aveam hotararea de divort.

Cornel Vasile a scris:

Daca veti obtine o astfel de hotarare , atunci puteti schimba ... in caz contrar, numai cu acordul tatalui.