Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocatie

Buna seara.Sunt intr.o situatie mai complicata si nu stiu ce trebuie sa fac.Sunt in.divort cu fostul barbat,intre timp am nascut un baietel cu actualul meu concubin,bebele a intrat automat pe numele" fostului"sot.Am inteles ca prin instanta pot schimba certificatul baiatului si ca se va face testul de paternitate,este adevarat?Cine o sa.l faca?Pot face alocatia baiatului doar pe numele meu(fostul sot nu este tatal copilului decat in acte)sau imi trebuiesc si actele fostului?
Cum a ajuns sa fie alocatia pe numele sotului ?

Va trebui sa va adresati instantei pt a tagadui paternitatea, il actionati in judecata pe fostul sot si cereti ca probe- martori, inscrisuri, poate scapati de proba adn care e scumpa, se face la iml.
Cereti si ca sotul sa va inapoieze banii incasati cu titlul de alocatie.
gi-jane2, moderator
Nu este pe numele lui.Eu vreau sa fac alocația baiatului si nu stiu daca pot fara actele fostului sot.Sa astept intai sa îmi vina acasa hotararea ca am divortat?Precizez ca nu el este tatal

gi-jane2 a scris:

Cum a ajuns sa fie alocatia pe numele sotului ?

Va trebui sa va adresati instantei pt a tagadui paternitatea, il actionati in judecata pe fostul sot si cereti ca probe- martori, inscrisuri, poate scapati de proba adn care e scumpa, se face la iml.
Cereti si ca sotul sa va inapoieze banii incasati cu titlul de alocatie.