avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alocatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alocatie

Buna seara.Sunt intr.o situatie mai complicata si nu stiu ce trebuie sa fac.Sunt in.divort cu fostul barbat,intre timp am nascut un baietel cu actualul meu concubin,bebele a intrat automat pe numele" fostului"sot.Am inteles ca prin instanta pot schimba certificatul baiatului si ca se va face testul de paternitate,este adevarat?Cine o sa.l faca?Pot face alocatia baiatului doar pe numele meu(fostul sot nu este tatal copilului decat in acte)sau imi trebuiesc si actele fostului?
Cel mai recent răspuns: Zega , utilizator 17:54, 28 Martie 2019
Cum a ajuns sa fie alocatia pe numele sotului ?

Va trebui sa va adresati instantei pt a tagadui paternitatea, il actionati in judecata pe fostul sot si cereti ca probe- martori, inscrisuri, poate scapati de proba adn care e scumpa, se face la iml.
Cereti si ca sotul sa va inapoieze banii incasati cu titlul de alocatie.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
gi-jane2, moderator
Nu este pe numele lui.Eu vreau sa fac alocația baiatului si nu stiu daca pot fara actele fostului sot.Sa astept intai sa îmi vina acasa hotararea ca am divortat?Precizez ca nu el este tatal

gi-jane2 a scris:

Cum a ajuns sa fie alocatia pe numele sotului ?

Va trebui sa va adresati instantei pt a tagadui paternitatea, il actionati in judecata pe fostul sot si cereti ca probe- martori, inscrisuri, poate scapati de proba adn care e scumpa, se face la iml.
Cereti si ca sotul sa va inapoieze banii incasati cu titlul de alocatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua,sunt tatăl biologic al unui băietel născut în ... Dragan3 Dragan3 Bună ziua,sunt tatăl biologic al unui băietel născut în urmă cu 5 zile,l am conceput cu o femeie care este divorțată din luna mai, ceea ce nu am stiut ... (vezi toată discuția)
Buna seara am fost casatorita si ne-am despartit acum 6 ani eu ... Alysa Alexandra Alysa Alexandra Buna seara am fost casatorita si ne-am despartit acum 6 ani eu am cunoscut pe cineva si avem o fetita impreuna care este trecuta pe numele fostului sot trebuie ... (vezi toată discuția)
Paternitate roxana000 roxana000 Buna ziua,fratele meu a facut un copil cu o domnisoara/doamna,iar copilul nu este pe numele lui,este pe numele fostului sot al doamne/domnisoarei ... (vezi toată discuția)