Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Crestere copil

Bună dimineata! Am un copil cu actualul barbat,insa copilul sa nascut inainte de terminarea divortului de fostul sot si din aceasta cauza a intrat automat pe numele lui.Pt a depune actele de alocatie si indemnizatia crestere copil am nevoie de copie de pe buletinul fostului sot insa acesta nu vrea sa.mi dea.Intrebarea mea este:Voi mai putea lua acesti bani de cc dupa trecerea perioadei in care mai puteam depune dosarul?Specific ca mai am putin si trec si de cele 60 de zile.
Trebuie să formulati acțiune în tăgadă paternitatii pentru ca tatăl biologic al copilului dvs sa fie trecut in certificatul de nastere al acestuia si sa-i poarte numele. In caz contrar, o sa aveti probele de fiecare dată când vreti sa înscrieti copilul la grădiniță, scoala, ieșiri de țară, interventii medicale etc. Luati legatura cu un avocat de pe forum sa va sprijine în acest demers.
Voi mai putea lua acesti bani de cc dupa trecerea perioadei in care mai puteam depune dosarul?Specific ca mai am putin si trec si de cele 60 de zile.

Daca depasiti termenul , veti primi indemnizatie de la data depunerii actelor.