avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie

Pot face alocatia copilului nou nascut daca sunt despartita de tata si nu am actele lui?Precizez ca inca sunt pe numele lui dar nu mai suntem impreuna.
Cel mai recent răspuns: Zega , utilizator 17:50, 28 Martie 2019
Aveti hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului?
Nu

Cornel Vasile a scris:

Aveti hotarare judecatoreasca de incredintare a copilului?

Daca veti obtine o astfel de hotarare , atunci puteti schimba ... in caz contrar, numai cu acordul tatalui.
Dar copilul nu este al lui.A intrat pe numele lui pt ca inca nu aveam hotararea de divort.

Cornel Vasile a scris:

Daca veti obtine o astfel de hotarare , atunci puteti schimba ... in caz contrar, numai cu acordul tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tata doar in acte Mik_vasi Mik_vasi Buna ziua, In urma divortului am pastrat numele sotului,iar la cativa ani dupa divort am nascut si fostul sot s-a oferit sa figureze in acte ca fiind tatal ... (vezi toată discuția)
Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna si as vrea sa depun ... Mioaramelisa Mioaramelisa Buna ziua....eu am nascut in urma cu o luna Si as vrea sa depun actele pt alocație copilului doar ca nu stiu cum sa procedez...Eu nu sunt divortat iar copilul ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor in cazul in care parinti nu au avut acte! urg dalila.alin dalila.alin Buna ziua! As dori sa stiu la cine sa apelez si ce anume trebuie sa fac pentru a avea o incredintare de minor (hotarare judecatoreasca). Problema in cazul ... (vezi toată discuția)