avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de locatari

Buna seara.Locuiesc într.un bloc cu zece nivele de ceva timp,pe parcurs am sesizat ca nu toate persoanele sunt trecute la intretinere exact asa cum trebuie.Desii sau mai facut sesizari catre administrator acesta tot asa procedeaza trece cate vrea dansul.Intrebarea mea este unde pot face o sesizare scrisa pt a se lua masurile necesare.As prefera undeva mai sus decat la politie pt ca asa cum am spus mai sus nu se ia nici o masura.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 02:03, 22 Ianuarie 2020
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Politia nu se implica in solutionarea de astfel de spete
Reprezentantul asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detina autoritatea si competenta decizionala
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Pentru inregistrarea corecta a persoanelor care locuiesc provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
In situatia in care va confruntati cu refuz sau reticenta din partea presedintelui de asociatie,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere administrator bloc Geta Dinu Geta Dinu Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc cu 9 etaje la parter, orice teava comuna sparta i-mi inunda apartamentul .In decurs de un an 6 inundatii de la etajele ... (vezi toată discuția)
Izolatie pod bloc aionita1 aionita1 Buna seara! Intr-un bloc construit in 2009, la ultimul etaj sunt 7 apartamente deasupra cărora este placa de beton si un pod care nu are niciun fel de ... (vezi toată discuția)
Presedintele asociației de proprietari poate fi și administrator? Mainerici  Ctin Mainerici Ctin In cadrul unei asociatii presedintele poate îndeplini si functia de administrator? ÎN SITUAȚIE IN CARE UN PRESEDINTE ISI DA DEMISIA, nu există comitet ... (vezi toată discuția)