Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de locatari

Buna seara.Locuiesc într.un bloc cu zece nivele de ceva timp,pe parcurs am sesizat ca nu toate persoanele sunt trecute la intretinere exact asa cum trebuie.Desii sau mai facut sesizari catre administrator acesta tot asa procedeaza trece cate vrea dansul.Intrebarea mea este unde pot face o sesizare scrisa pt a se lua masurile necesare.As prefera undeva mai sus decat la politie pt ca asa cum am spus mai sus nu se ia nici o masura.Va multumesc.
Pentru completa si corecta dv informare studiati temeinic disp L nr 196/2018
Politia nu se implica in solutionarea de astfel de spete
Reprezentantul asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care detina autoritatea si competenta decizionala
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Pentru inregistrarea corecta a persoanelor care locuiesc provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil sesizati oficial presedintele de asociatie de proprietari
In situatia in care va confruntati cu refuz sau reticenta din partea presedintelui de asociatie,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie