avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate Lasa

Activitate Lasa

Buna ziua. Daca am nascut pe 1 iunie , concediul de lauzie de 42 de zile se acorda din data dec sau 2 iunie pana pe 12 respectiv 13 iulie?
Discuție Prenatal
Este obligatorie luarea celor 126 de zile de concediu pre si post natal. Sau doar cele 42 de zile de concediu de lauzie. Multumesc
As dori sa stiu daca se poate asigura o persoana la cass inainte ca angajatorul sa trimita formularul 112. Daca da, ce acte sunt necesare.
Daca in ultimele 12 luni ai venituri salariale din eu si pfa in romania in ultimele 2 luni de sarcina si terminarea contractului de munca se face la 2 luni dupa nastere, ce se intampla cu lunile care se suprapun? Se poate lua indemnizatia de crestere a copilului in romania daca nu se ia maternitate in romania?
Discuție Ccc in 2018
Se poate solicita ccc in romania dupa maternitate dintr-o tara eu? Se pot lua in calcul veniturile din eu daca nu ai lucrat in romania? Dar daca beneficiezi de maternitate in eu, parasesti tara, lucrezi in romania si dupa 2 luni aplici pt ccc? Este posibil? Sau mai concret care sunt conditiile sa beneficiezi de ccc in romania cu venituri din eu? Multumesc
Am lucrat neintrerupt in ultimii 6 ani in UK si Germania. Am ramas insarcinata si vreau sa nasc acasa. In Germania o as am 12 luni cel Putin lucrate in momentum in care o sa revin in Romania si sa ma angajez. Ar trebui sa nasc la inceputul luni iunie. Datorita perioadei lungi de preaviz pe care o am in Germania, 3 luni nu pot veni mai repede. Si doar prin Martie ma pot angaja. In aceste conditii mai beneficiez de concediul de maternitate , cele cateva saptamani inainte de nastere si 42 de zile de nastere platite 85% din brut si she vor lua in considerare veniturile din Germania? Dar la concediul de crestere a copilului mi se iau in considerare veniturile in Germania?