avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Bismut

Activitate Bismut

Situatia sta in felul urmator:
Mama mea a murit acum 6 ani. La momentul mortii mamei mele tatal meu era casatorit cu mama mea. Tatal meu nu s-a mai recasatorit dupa moartea mamei mele.
Bunica mea, mama mamei mele, este inca in viata.
Eu sunt fiul natural. (Nu sunt adoptat.)
In momentul mortii bunicii (din partea mamei), tatal meu are vreun drept asupra mostenirii care provine de la bunica mea?
Eu sunt singurul copil al mamei mele.
Bunica mea a avut un singur copil pe mama mea.
Tatal mamei mele a decedat inaintea mamei mele.

Tehnic vorbind tatal meu nu mai e casatorit cu mama mea din momentul mortii ei. (Faptul ca el poate sa se recasatoreasca in orice moment dupa moartea mamei mele il face sa nu mai fie considerat casatorit cu mama mea.)
Cum in momentul mortii bunicii mele, sotul ei, parintii ei (ai bunicii mele), fratii ei si singurul ei copil nu mai sunt in viata, ar trebui sa fiu singurul ei mostenitor (pentru ca sunt singurul copil al mamei mele).
Multumesc pentru raspuns.
Situatia este urmatoarea: apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei dintre mama mea si tatal meu (eu, fiul celor doi, aveam ~14 ani cand a fost cumparat apartamentul), pe contractul de vanzare cumparare apare doar numele numele mamei mele, mama mea a decedat, nu am alti frati sau surori, nu exista testament. Ce procent din apartament imi revine mie (fiul celor doi, amandoi sunt parintii mei naturali)?