avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Activitate George Albeanu

Activitate George Albeanu

Buna ziua,numele meu este George Albeanu.
Am si eu o mica intrebare, acum ceva timp am fost cu o fata, am stat impreuna si am intretinut relatii sexuale. Tipa mi a spus ca nu e nicio problema daca facem sex neprotejati fiindca ea foloseste masuri contraceptive. Toate bune si frumoase, pana intr-o zi cand tipa mi a dat vestea ca e gravida. Avand in vedere ca suntem amandoi tineri, eu nu am dorit ca acel copil sa se nasca si am sugerat avortul, de mai multe ori. Ea nu a vrut sa ma asculte, a decis de capul ei ca vrea sa pastreze copilul si a plecat din locul in care stateam iar relatia noastra a luat sfarsit. Copilul s-a nascut, fata a trecut copilul pe numele ei, eu nu am fost chemat sa declar cum ca as fi tatal. Intrebarea mea este, daca eu nu sunt trecut ca tata in certificatul de nastere si copilul e pe numele fetei, ar putea sa ma dea in judecata si sa ma faca sa recunosc copilul, sa mi ceara pensie alimentara si tot tacamul? Si daca da, cine va suporta cheltuielile pentru aceasta initiativa? Daca fata cere un test de paternitate voi fi eu nevoit sa l platesc, sau ea?
Si daca se poate, imi puteti oferi mai multe informatii folositoare?
Va multumesc.