avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Activitate danmarianpopescu

Activitate danmarianpopescu

Buna seara,
Un angajat a prezentat demisia pe 3 ianuarie. Perioada de preaviz a fost de 7 zile, cu acceptul meu. Cei care se ocupa de contractele de munca nici la aceasta data nu au inregistrat incetarea contractului in Revisal. Ma puteti sfatui ce am de facut?
Ceea ce am inteles eu din HG 905/2017, datele trebuiau transmise cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă.

Dupa divort se face partajul si in instanta se cere situatia conturile bancare. Una din parti(sotia) stia ca au depozite bancare dar nu a avut niciodata acces la ele. Toate conturile erau pe numele sotului cu o persoana din familie imputernicita. Banii depusi in conturi au fost din salarii si din alte activitati liberale(vanzari legume, animale, etc). In timpul divortului sa invocat faptul ca relatiile dintre soti s-au racit cu 2-3 ani in urma fata de data depunerii actiunii de divort cand unul dintre soti a intrat intr-o alta relatie. Instanta cere situatia depozitelor bancare. Banca transmite situatia, adica extrasele de cont pe ultimii 10 ani. Cum se va face partajul: pe situatia conturilor de la data depunerii actiunii de divort sau de la data separarii. Intre aceasta perioada(adica 3 ani sau retras dar sau mai si depus bani). Inainte de data separarii nu cred se pune problema situatiei depozitelor chiar daca una din parti nu stia decat cand se depun dar nu avea acces la conturi drept pentru care nu stia cand se retrag. Multumesc.
Socrul meu se confrunta cu o situatie pe care nu stim cum sa o mai gestionam. Despre ce este vorba: acesta locuieste intr-o casa nationalizata din anul 1980. Dupa anul 1990, mai exact in anul 1999 un anumit domn actioneaza in instanta Ministerul finantelor, Consiliul local si RAADPFL pentru intrarea in posesie. Instanta respinge cererea pentru ca pentru casa revendicata a primit despagubiri cu drept de apel in 15 zile de la comunicare. Acest domn face recurs in care spune ca imobilul a fost preluat abuziv conform decretului 92/1950 si depune procesul verbal din 1959. Instanta (tribunalul) admite proba cu martori. Se vine in instanta cu cei doi martori si instanta respinge cererea pe motiv ca reclamatul face dovada calitatii procesuale (exista dubiul ca era o simpla potrivire de nume cu toata ca tatal avea 2 nume si un prenume nume care are legatura cu dansul dar nu are cu mama care are un cu totul alt nume de familie) dar nu face dovada proprietatii imobilului revendicat. Din pacate hotararea este data tot cu recurs in 15 zile. Intre timp acesta isi schimba avocatul, si la recurs la instanta urmatoarea castiga pe baza declaratiilor celor 2 martori dar si de aceasta se da cu recurs. Si ca smecheria sa fie perfecta, Consiliul local si RAADPFL fac recurs dar nu au vrut sa plateasca taxa de timbru drept pentru care hotararea devine definitiva. Dureros este ca nici instanta nu a tinut cont ca el fusese despagubit de statul roman conform unui porces-verbal din 1996. Pe parcursul procesului socrul a dorit sa intre intervenient in dosar dar a fost respins pentru ca nu are calitatea procesuala. Dupa ce a devenit proprietar acesta ia propus socrului sa ii faca un contract de inchiriere pe 5 ani. Acesta a acceptat si timp de 5 a platit chiria in contul acestuia. Dupa expirarea termenului acesta domn nu a mai fost de gasit (sa mutat de la adresa inscrisa in contract si telefonul era suspendat) si contul din banca a fost inchis. Intre timp, socrul a fost abordat de vecini care au spus ca imobilul a avut alti 2 proprietari. Impreuna cu un avocat acesta face cerere catre arhivele nationale pentru a afla starea imobilului (mentionez ca si pe perioada procesului a facut mai multe cereri dar nu a primit raspuns, pe surse verbale raspunsul a fost - nu putem pt ca aici sunt implicatii politice si asa este directiva, stim cu totii ce partid era la putere pe aceea vreme). De aceasta data, adica tocmai in 2005 arhivele nationale elibereaza actul de vanzare-cumparare al imobilului cat si extrasul de carte funciara dupa efectuarea vanzarii. Asa cum banuiam imobilul fusese vandut in anul 1940 de catre tatal) domnului catre doua persoane fizice. In contract era specificat
iar punerea in posesie de drept si de fapt se considera facuta azi, in afara de corpul principal de casa asupra caruia cumparatorii vor intra in posesie de fapt numai dupa incetarea mea din viata
. Am uitat sa mentionez ca aceasta casa este situata central intr-un mare municipiu, 4000mp de teren, si este formata din 3 corpuri de casa, unul principal si doua care in contract figureaza ca imobile servitori cu iesire la doua strazi. Socrul meu locuieste intr-un imobilul secundar. Dupa intrarea in posesie a tuturor actelor despre care am vorbit socrul meu a facut o plangere penala dar la care, asa cum era de asteptat nu a primit nici un raspuns. Socrul meu a tot cautat mostenitorii celor 2 proprietari si a reusit sa ii gaseasca. Din pacate unul dintre acestia a spus ca are foarte multe procese de revendicare pentru proprietati mult mai mari si de aceasta casa nu avea cunoastinta dar in schimb ia facut socrului o procura in baza careia sa il reprezinta in instanta. In acest sens a depus la primarie documentatia si a fost deschis din nou un proces in anul 2006. Si de aceasta data instanta a dat castig de cauza actualului proprietar invocand: ca vanzarea din 1940 a fost facuta fictiv si sa facut apel la decizia 48/15 a curtii de apel, in care instanta speciala instituita pentru judecarea litigiilor izvorate din aplicarea legilor de trecere a bunurilor evreiesti in patrimoniul statului si sa constatat ca tatal dansului beneficiaza de exceptiile prevazute la art. 5 alin a si f din Legea 584/28 si ca in anul 1948 acesta avandut un corp de casa cu iesire la una din strazi si inca o data vine cu cei doi martori. Instanta motiveaza ca vanzarea a fost facuta cu cei doi pentru al proteja pe vanzator de legislatia abuziva de la aceea vreme si ca acesta nu a fost niciodata susceptibil de a transfera dreptul de proprietate. Ceea ce nu inteleg este ca acest imobil in arhive figureaza cu ultimi proprietari cei doi cumparatori . Ciudat mai este ca acest domn figureaza din cartea imobilului ca si chirias din anul 1940 pana in anul 1969. Deasemena in decretul de nationalizare 92/1950 pe listele anexe figureaza ca proprietari ecest domn(si la acel moment statul facea procesul verbal de predare primire cu cel pe care il gasea in imobil) dar si alti 2 (chiriasi) care nu au legatura cu cei enumerari pana acum si care si ei figureaza in cartea de imobil. Ciudat, tatal dansului adica persoana care a incheiat contractul la 1940 nu apare in cartea de imobil. In decembrie, actualul, falsul proprietar, pt ca nu stiu cum il pot numi a inaintat actiune in instanta pentru evacuare. Ce se poate face in acest caz, pentru ca se pare ca nici o institutie a statului nu este interesata ca cineva a luat si despagubiri conform unui proces verbal incheiat in 1997 de primaria Craiova dar a si intrat in posesie posibil inseland. Sunt contrariat de ce nici o instanta nu a luat in considerea ca tot conform aceluiasi proces verbal de despagubiri al primariei din 1997 acesta mai apare impreuna cu un controversat personaj mafiot din oras (cu destule dosare penale, la aceasta data acesta fiind fugit din tara) pentru revendicarea mai multor imobile centrale si pentru care au primit despagubiri sau au fost restituite in natura.
Pot sa le fac plangere penala pentru inselaciune?
In data de 22.10.2014 am facut cerere intr-un magazin Germanos de rezilere contract, cerere inregistrata si stampilata de ambele parti . Mentionez ca perioada contractuala a expirat. Asa cum scrie in contract cat si in termeni si conditii contractuale dupa 30 zile de la notificare, contractul trebuia reziliat. Abonamentul este pe o societate comerciala, cererea a fost facuta prin reprezentantul legal si stampilata cu stampila societatii. In perioada de 30 zile, Telekom a incercat sa faca cateva propuneri de prelungire a contractului, atat pe mail cat si telefonic, propuneri care nu au fost in interesul societatii, drept pentru care telefonic au fost refuzati iar ofertelor primite pe mail nu le-am dat raspuns. Problema este ca nici pana astazi Telekom nu a reziliat contractul. In urma discutiilor telefonice la serviciul Relatii Clienti am fost informati ca un operator(consilier) a anulat cererea pentru ca am fost nehotarati si va trebui sa mai facem o cerere ceea ce am refuzat categoric.
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez in continuare. Daca abonamentul era PF faceam reclamatie la OPC si cred ca rezolvam problema. Chiar daca suntem o firma micuta suntem hotarati sa mergem si in instanta cu aceast nou operator de telefonie mobila pentru ca se pare ca profita de marimea companiei lor si de frica noastra de a merge catre instantele de judecata.
Răspuns la discuția Executare silita rovigneta
Am sunat la cei de la CNADR pentru a sti numerele proceselor-verbale. Mi-au dat numerele de inregistrare dar au precizat ca pentru aceste dosare sa inviintat de instanta executarea silita chiar daca eu nu am primit nimic acasa. Ce am de facut? Mai pot plati acum aceste amenzi?
Buna ziua,
Astazi, cautand niste informatii pe "Portalul instantelor de judecata" am vazut ca sotia are 2 procese de executare silita cu CNADR pentru lipsa rovigneta. Unul este din luna ianuarie 2014 la judecatoria sectorului 1 si altul din luna martie 2014 la judecatoria sectorului 3. Amandoua, se pare ca sunt castigate si este incuviintata executarea. Mentionez ca pana acum nu am primit nimic si nu am fost instiintat nici de CNADR si nici de cei de la ANAF. Am sunat la CNADR sa intreb despre ce este vorba dar spun ca au externalizat aceasta servicii. Studiind forumul, am sunat la primaria de care apartin(finaciar) si ei au confirmat ca au 2 amenzi de cate 250 lei, in total 500 lei, amenzi luate spun ei in 2011 la un interval de 2 zile si despre care tot ei mi-au spus ca au fost comunicate cu martor prin afisare la domiciliu. Va rog sa imi precizati cum trebuie sa procedez in aceasta situatie, pentru ca nu stiu nimic si nici nu am fost anuntati despre aceste amenzi. Mentionez ca nu cei de la ANAF au cerut executarea silita si se pare ca cei de la CNADR. Multumesc.
Doresc sa cumpar un apartament pe un cabinet medical individual la un pret de 40000 EUR. Ma intereseaza, daca va fi sa il vand peste 2-3 ani cu aceeasi suma, ce impozite si taxe voi plati la vanzare?
Răspuns la discuția Vanzare bun comun,
nu avem un act din care sa rezulte dreptul de proprietate.
Daca unul din soti, vinde un bun comun dobandit in timpul casatorie, fara consimtamantul celuilalt sot, cum procedez? Mentionez ca este vorba de o vaca. Unul din soti nu a fost de acord iar celalalt a vandut-o cu forta si nici banii nu ia impartit, asa cum era normal.. Ce se poate in acest caz? Plangere la politie? Plangere penala? Mentionez ca cei doi soti sunt in pragul divortului.