Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare incetare CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare incetare CIM in Revisal

Buna seara,
Un angajat a prezentat demisia pe 3 ianuarie. Perioada de preaviz a fost de 7 zile, cu acceptul meu. Cei care se ocupa de contractele de munca nici la aceasta data nu au inregistrat incetarea contractului in Revisal. Ma puteti sfatui ce am de facut?
Ceea ce am inteles eu din HG 905/2017, datele trebuiau transmise cel târziu la data încetării contractului individual de muncă/la data luării la cunoştinţă a evenimentului ce a determinat, în condiţiile legii, încetarea contractului individual de muncă.

Buna seara,
In primul rand sa va cautati alte persoane care sa se ocupe de Revisal si de intreaga hartogarie HR.
Apoi puteti sa inregistrati acum in Revisal decizia de incetare, banuiesc ca data incetarii este 10 ianuarie, si sa sperati ca in urmatoarele 6 luni nu veti avea control ITM. Este termenul de prescriptie a aplicarii amenzii.
Sau puteti sa modificati, cu acordul salariatului, toate actele de incetare a CIM si sa incetati contractul cu o alta data.
Despre revisal gasiti aici mai multe informatii: [ link extern ] /
Florin Cioca, Consilier juridic
In acest caz, daca ati transmis tarziu incetarea c.i.m. sunteti pasibil de sanctionarea din partea ITM-ului.