avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate ridhima

Activitate ridhima

Discuție Teren
Urmează să achizitionez(asa am în plan) un teren ce aparține de dâmbovița are 1400 mp, problema mare este ca, terenul este extravilan și are o deschidere de 6 .... deocamdată Nu vreau sa construiesc pe el,ci să pun o casă mobilă urmând ca în câțiva ani să construiesc...întrebarile mele sunt: pot transfera terenul din extravilan în intravilan? Cam care sunt costurile estimative?(proprietarul mi-a spus că trebuie să merg la serviciul de cadastru și trebuie să dau 150-200 lei ca sa il schimbe din extravilan în intravilan).... și mai este problema cu deschiderea la strada de 6...pot construii pe el având această deschidere? Multumesc
buna tururor, as vrea sa imi achizitionez un teren executat silit ,am cautat pe site-uri si am vazut ca exista optiunea de Vanzare Directa as dorii sa stiu despre aceasta optiune , si totusi ma feresc de traditionala licitatie as vrea sa dau banii, si sa scap de licitatie ,la ce sa fiu atenta, de ce sa ma feresc?, multumesc
Discuție inscriere firma
buna seara se poate respinge un dosar pt inmatriculare firma depuns la Onrc daca vecinii nu sunt de acord sa semneze pt sediul firmei?
buna ziua imi puteti spune cat se ia pt agresiune fizica si in cat timp maxim trebuie sa te prezinti la IML? MULTUMESC
Răspuns la discuția acuzata pe nedrept de furt
politia ar putea cere recomandari de la ea de la servici? ca ii este frica sa nu o dea afara

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vreti sa aiba o aparare concreta trebuie sa ii angajati avocat.
Poate sa fie condamnata si daca este nevinovata.
Exista si astfel.de cazuri desi sunt rare.

buna , am nevoie de ajutor , va rog, mama mea a fost acuzata pe nedrept de furt , ea face curat la o familie iar femeia(78 de ani)care a acuzat-o ca i-ar fii furat niste bijuterii si o verigheta, spune ca vrea sa mearga in instanta, eu sunt sigura ca nu a facut nimic, a fost chemata la politie i-a facut dosar penal mamei mele , si a zis ca urmeaza sa ii ia amprente sa mearga la poligraf , intrebarea mea este, cum sa ii dovedim nevinovatia , dupa ce ii ia amprente si merge la poligraf ce urmeaza?
Discuție dreptul muncii
buna ziua am lucrat o saptamana la o firma , si cand i-am dat patronului mesaj sa imi dea banii pt zilele lucrate mi-a spus ca ii lipseste un stick cu niste chestii importante de pe firma lui, si ma acuza pe mine ca l-as fii luat , el nu mi-a facut contact de munca si ma ameninta ca merge la politie ...eu nu stiu nimic de nici un stick dar, el o tine sus si tare
Buns seara ,as dorii sa imi achizitionez UN pistol cu gaz irritant lacrimogen pt auto-aparare ,si as vrea sa stiu daca trebuie sa imi dea autorizatie sau daca il pot folosii fara vreun act,multumesc, si scuzati daca am credit categoria