avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate Faranumebun

Activitate Faranumebun

Lucrez intr-o primarie ca si consilier superior gradatia 5. Salariile au fost stabilite conf lg 153/2017 printr-o hotarare de consiliu local au fost stabiliti niste coeficienti, care s-au inmultit cu cat era sal minim la vremea respectiva, 1900 lei, rezultand salariul fiecarui functionar public, dar si la cei contractuali la fel. In HCL este prevazut faptul ca la orice modificare a sal minim, salariile de baza se stabilesc prin dispozitia primarului, prin inmultirea coeficientului respectiv cu sal minim aflat in plata. CAnd s-a trecut la 2080 lei s-au facut modificarile, acum, de la 01 ianuarie 2020, dna secretar nu vrea sa le mai actualizeze. Motivul este acela ca dna secretara are coeficientul egal cu al viceprimarului, si, conf OUG 1/2020 indemnizatia viceprimarului este plafonata, deci, este plafonat si salariul secretarei, fiind egale. Dupa acestia 2, urmeaza sefii de birou (care au fost pusi in functie de conducere, desi nu au master, ceea ce nu e legal), dupa care consilierii superiori, consilierii principali etc. Prin modificarea salariului fiecaruia dintre noi nu ajungem si nici nu depasim pe cei dinaintea noastra, sefii de birou nu depasesc viceprimarul, iar consilierii superiori nu depasesc sefii de birou, nici daca adunam indemnizatia de hrana si tot nu depasim, toti suntem sub valoarea indemnizatiei viceprimarului. Motivul neactualizarii este unul singur, daca dnei secretare nu ii mai poate creste salariul nu il mai creste la nimeni. Eu consider ca este ilegal sa mai platesti pe cineva cu un salariu stabilit prin inmultirea coeficientului cu sal minim de 2080 lei, deoarece acea HG s-a abrogat, iar toate drepturile salariale se raporteaza la 2230. Un alt motiv invocat de dna secretar este acela ca trebuie sa pastreze o ierarhie, dar prin acele calcule se pastreaza ierarhia, in lg 153/2017 nu este specificata o anumita distanta intre un sef si un executant. Referitor la ierarhia de orizontala consider ca dna secretar a gresit stabilind aceeasi coeficienti la inspectorii superiori si la consilierii superiori (diferenta de cariera este de cativa ani, iar sarcinile sunt total diferite, inspectorul "nu poate si nu stie" sa faca ce fac eu, consilier superior, dar salariul este la fel, atunci unde este ierarhia??? Va rog frumos, daca se poate sa imi dati un punct de vedere, daca este egal ceea ce sustine dna secretar, privind neaplicarea modificarilor legislative (HCL, LG 153/2017, OUG 1/2020 si HG 935/2019. Coeficientii stabiliti prin HCL sunt: viceprimar + secretar 3.5 // sef birou 3 /// consilier superior 2,7 /// etc
Tot anul 2017 am avut salariul net de 2746 lei, iar in ian 2018 am avut 3001 lei. In cepand cu 23.02.2019 am avut concediu medical pe chirurgie pana in 25.02.2018 (pentru o operatie de hernie inghinala), iar din 25.02.2018 pana in 18.03.2018 inca 21 zile de concediu medical la externare, am vazut ca este trecut cod diagnostic 564 cronic. Intrebare: cum se face calculul pentru aceasta perioada de concediu medical, cam cati bani voi lua in mana, care va fi netul????
Multumesc mult!
O persoana care este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar realizeaza venituri, extrasalariale, ca asistent in brokeraj (asigurari), de cca 9000 - 10000 lei /an, iar la sursa nu se mai opreste nimic, va trebui sa depuna pana la 31.01.2018 declaratia 220 privind venitul estimat si nu este obligata sa plateasca CAS si CASS, deoarece venitul extrasalarial nu depaseste intr-un an plafonul maxim de 22800 lei, va plati decat impozitul pe venit de 10 %, dupa emiterea deciziei ptr plati anticipate, iar anul urmator depune declaratia 200 impreuna cu adeverinta cu venitul corect realizat, pentru regularizare. Am dreptate? Eu asa am gasit ceva materiale, pe care le-am studiat. Nu am de depus declaratia 600. Corect????
O persoana care este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar realizeaza venituri, extrasalariale, ca asistent in brokeraj (asigurari), de cca 9000 - 10000 lei /an, iar la sursa nu se mai opreste nimic, va trebui sa depuna pana la 31.01.2018 declaratia 220 privind venitul estimat si nu este obligata sa plateasca CAS si CASS, deoarece venitul extrasalarial nu depaseste intr-un an plafonul maxim de 22800 lei, va plati decat impozitul pe venit de 10 %, dupa emiterea deciziei ptr plati anticipate, iar anul urmator depune declaratia 200 impreuna cu adeverinta cu venitul corect realizat, pentru regularizare. Am dreptate? Eu asa am gasit ceva materiale, pe care le-am studiat.
Buna seara,
As dori si eu un punct de vedere, legal, daca se poate la urmatoarea speta: o persoana care lucreaza la un muzeu de arta, din subordinea unui Consiliu Judetean, de la 01 iulie 2017 nu au beneficiat de nici o majorare de salariu in urma aplicarii legii 153, iar acum, conform legii nr 153 art 38 li s-au majorat cu 01 ianuarie 2018 cu 25 % atat salariul, cat si sporul de conditii deosebite si au primit cate o decizie. Exemplu: Inainte avea 2226 lei + 229 lei (spor conditii deosebite)= 2455 lei (total brut), acum la 01 ian 2018 are 2783 lei + 286 (spor conditii deosebite) = 3069 lei (total brut). Problema care se pune este ca nimeni de acolo nu pricepe ca la transferul contributiilor, conf OUG 79 / 2017, trebuie sa se adauge la brutul salariatului contributiile si, automat, sa se majoreze acel brut (ex. 3069 lei), doamna de la resurse umane sustine ca acesta este brutul final si la acesta se vor aplica cotele de contributie din 2018 si ca nu trebuie sa adauge altceva la fiecare brut al salariatului. Cum am putea sa o convingem ca asa este legal, stiti careva unde este detaliat exact (pentru cei care nu pricep, dar sunt mari si tari in salarii) ceea ce se aduna pentru a obtine salariul brut???? Va rog daca se poate un punct de vedere.
OUG nr 91 / 2017 care modifica si completeaza Lg 153 / 2017 a salarizarii unitare din 06.12.2017 care a aparut on MO in 08.12.2017 , de la ce data i se aplica prevederile, de la data publicarii on MO????
Răspuns la discuția majorare salariu
Deci se poate actualiza prin inmultirea indicelui cu 1900 lei si, totodata, majorarea cu 25 % pentru transferul contributiilor?
Salariile angajatilor dintr-un Muzeu de Arta din subordinea Consiliului Judetean nu au suferit nici o modificare de la 01 iulie 2017, nici macar nu li s-au dat acte aditionale ca sunt platiti dupa lg 153, lg 284 fiind abrogata la aparitia noii legi a salarizarii. Oare nu trebuiau majorate conform noii legi, 153/2017??? Daca se poate sa ne dati un punct de vedere ar fi ok, ca doamna de la resurse, de acolo, nu se zbate sa faca ceva bun, nu comunica cu nimeni..... Multumim!
La un asistent social, dintr-o primarie, este normal si legal sa se majoreze salariul obtinut prin inmultirea indicelui din nomenclator (lg 153 / 2017) cu un procent conform oug 91/ 2017? Am studiat niste clarificari ptr aplicarea lg 153 / 2017, postate de Ministerul Muncii si am citit chestia asta. Oare este adevarat? Salariul unui angajat, de executie, poate depasi salariul unui sef de birou, de la un alt Compartiment / Serviciu, din aceeasi primarie? Eu am citit in lg 153 ca nu poti depasi salariul viceprimarului , nu al unui alt coleg, fie el si sef birou?? Am dreptate??? V arog daca se poate sa imi dati un punct de vedere. Multumesc!