avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 600 la agentii de asigurare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 600 la agentii de asigurare

O persoana care este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar realizeaza venituri, extrasalariale, ca asistent in brokeraj (asigurari), de cca 9000 - 10000 lei /an, iar la sursa nu se mai opreste nimic, va trebui sa depuna pana la 31.01.2018 declaratia 220 privind venitul estimat si nu este obligata sa plateasca CAS si CASS, deoarece venitul extrasalarial nu depaseste intr-un an plafonul maxim de 22800 lei, va plati decat impozitul pe venit de 10 %, dupa emiterea deciziei ptr plati anticipate, iar anul urmator depune declaratia 200 impreuna cu adeverinta cu venitul corect realizat, pentru regularizare. Am dreptate? Eu asa am gasit ceva materiale, pe care le-am studiat. Nu am de depus declaratia 600. Corect????
Ultima modificare: Marți, 16 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Faranumebun , utilizator 13:33, 16 Ianuarie 2018
Da, fara d600. Doar, nu decat impozitul pe venit de 10%,
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie anaf asistent in brokeraj (asigurari) Faranumebun Faranumebun O persoana care este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar realizeaza venituri, extrasalariale, ca asistent in brokeraj (asigurari), de ... (vezi toată discuția)
D 600 - dividende ndeea ndeea Sunt administrator si salariata la o companie. In luna noiembrie 2017 s-au distribuit dividende si s-a platit impozitul pe dividende in decembrie 2017. Plata ... (vezi toată discuția)
Cas cass 2018 steef steef In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din ... (vezi toată discuția)