avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate valentina78m

Activitate valentina78m

Discuție Partaj
In cazul in care cuplul are 2 apartamente utilate fiecare cu mobila ,frigider , aragaz, televizor … in urma divortului cum se procedeza ?

Apartamentul in care stam este mostenire de la parintii mei .

Avem un baietel de 6 ani.

Multumesc .
Discuție divort
Buna ziua,

As dori daca se poate niste sfaturi de la cineva de specialitate.
Suntem casatoriti de 7 ani, avem un copil de un an, eu am mostenire o casa si o masina de la parintii mei, si din banii obtinuti din vanzarea unui apartament mostenire de la bunicii mei, am cumparat amandoi un alt apartament, si am facut credit pt. o masina care nu este inca pe numele nostru, dar o folosim noi.
In apartamentul in care stam s-au facut unele inbunatatiri.
Eu momentan stau acasa pentru ingrijirea copilului,si beneficiez de indemnizatie si alocatie pentru copil.
Sotul lucreaza la o institutie de stat si are sal de aprox. 700 ron.
Eu la firma am un sal. de 360 ron.

Problema mea este ca cu sotul ma inteleg foarte putin, bani t. tot felul de electrocasnice si alte chestii electrice sau care le foloseste f.f. rar, sotul are bani, dar cand ii spun ca baiatului ii trebuie ceva de cumparat , haine , mancare, sau altceva ... nu are bani.
Chia acum luna asta, a luat un al doilea cuptor cu microunde (unul il i-a la serviciu ) care a costat 3oo ron, iar pt. baiat nu vrea sa dea bani pt. hainute, ca vine si frigul acuma, si cate nu trebuie la un copil...
Si multe multe alte lucruri urate pe care mi le-a facut , dar nu e timp si rost sa le scriu aici.

As vrea sa stiu daca pe numele meu poate ramane in afara de apartamentul si masina , care sunt mostenire, si apartamentul celalalt, si o parte din electronicele din casa.
As mai vrea sa stiu daca pot cere de la sot sa-mi plateasca pensie alimentara pentru copil, si cam cat la suta din salariul lui.
Si o ultima intebare... daca trebuie avocat pt. divort si cam cat costa, si pe cine, daca cer eu divortul.

Multumesc mult , si-mi cer iertare daca au fost prea multe detalii.