avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate Cireasha

Activitate Cireasha

Multumesc pentru raspunsuri !
O sa ma bazez doar pe art. 142 din HG1391/2006 cu poze doveditoare cu indicatorul unde era lagal masina.
O seara placuta!
As putea sa depun contestatie onform OG. nr. 5/2015 art. 14,25,26 pentru ca au expirat cele 2 luni de la aplicarea sanctiunii =02.dec.2017? sau sa merg doar pe baza acelui indicator?
Afisarea pe usa a P.V. este subsidara, principal ar fi trebuit trimis prin posta aviz cu confirmare sau afisat la primarie.
Precizez ca in intervalul acesata eu am fost de mai multe ori la primarie pentru plati taxe impozite, inregistrare vehicul+ casa, si la oficiu postal si nu am fost instiintat cu nimic/aviz sau altceva. Detin documente justificative.
Pe afisare este trecut 22.01.2018 .Am martor, proprietarul apartamentului unde a fost afisat pv. (nu mai locuieste nimeni la adresa respectiva) dar abia azi l-a gasit si el sustine data cand l-a gasit nu data cand teoretic s-ar fi lipit pe usa , plus ca nu este lizibil numele martorului si nici semantura nu are.

Multumesc!
Multumesc mult! Asa o sa fac, ca doar am respectat legea.
Multumesc pentru raspuns.
Da cred ca am scris gresit articolul, o sa corectez.
Eu am parcat Luni, deci era luni de asta am si parcat acolo, si am mai parcat si nu au fost probleme. Indicatorul "Oprire interzisa" are sageti aditionale inainte inapoi 50m. Iar eu am mai condus putin respectand respectivul indicator cu aditionale si am mai condus si am oprit la intalnirea urmatorului indicator "dreptunghiular" care imi permitea acest lucru.
Nu inteleg de ce politistul local nu a tinut cont de acest indicator. Poate la foto nici nu a fotografiat , dar vreau sa merg mai departe pentru ca nu obisnuiesc sa parchez asa aiurea.
Poate ca masina are alt judet la inmatriculare decat CJ. Eu detin acte in regula dar masina nu am reusit sa o transcriu.
O zi buna!
Buna ziua! Sunt un utilizator nou , am gasit foarte multe informatii importante dar cazul meu nu am gasit.
In ce conditii instanta valideaza si imi poate da castig de cauza in baza unui indicator rutier ? vreau sa depun contestatie conf. OUG 195/2002 ART. 142 .
Am fost sanctionat de catre politia locala pentru parcare in loc nepermis -oprirea interzisa si ridicare vehicol.
In fapt de drept eu am parcat in afara razei de actiune a respectivului indicator care e specificat in pv,detin poze doveditoare, mai exact dupa urmatorul stalp unde era un idicator mare dreptunghiular montat de Primaria Cluj sau autoritate locala, cu simbol oprirea interzisa si specificatia: MARTI , SE INTERZICE OPRIREA pentru SALUBRITATE stradala. In caz contrar se ridica masina. nr. serviciu ridicari" mai mult in urmatorii 10 m exista parcare longitudinala.
Multumesc ! O zi frumoasa!
Răspuns la discuția afisare proces verbal
Multumesc pentru raspuns !
Am gasit foarte multe informatii utile aici.
Conform OG. nr. 5/2015 art. 14,25,26 afisarea pe usa a P.V. este subsidara, principal ar fi trebuit trimis prin posta aviz cu confirmare sau afisat la primarie.
Precizez ca in intervalul acesata eu am fost de mai multe ori la primarie pentru plati taxe impozite, inregistrare vehicul, si la oficiu postal am fost de mai multe ori si nu am fost instiintat cu nimic/aviz sau altceva. Detin documente justificative.
As putea depune contestatie conform OG. nr. 5/2015 pentru ca au expirat cele 2 luni de la aplicarea sanctiunii =02.dec.2017? pe afisare este trecut 22.01.2018 .Am martor, proprietarul apartamentului unde a fost afisat pv. (nu mai locuieste nimeni la adresa respectiva) care abia l-a gasit si el sustine data cand l-a gasit nu data cand teoretic s-ar fi lipit pe usa , pluc ca nu este lizibil numele martorului si nici semantura nu are.
O zi frumoasa!
Buna ziua!
Am primit un proces verbal prin afisare , lipit cu scoci. Eu nu mai locuiesc la adresa respectiva , mi-am facut intre timp dupa ce am fost sanctionat de politia locala, buletin pe noua locuinta. Este legal cum au afisat procesul? m-am intalnit intamplator cu proprietarul si mi-a zis ce am primit.
Discuție Amenda
Buna seara! Mi s-a ridicat masina,de către politia locala cj, am platit taxa de ridicare dar amenda inca nu a venit. Cum o mai primesc daca intre timp am schimbat buletinul. Adresa? Am depus contestație la tribunal pe baza de foto petru ca indicatorul stipula oprirea interzisa doar in anumita zi iar eu eram in afara zilei. Ridicare abuziva.
Mulțumesc!