Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie oprire interzisa/exces de zel.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie oprire interzisa/exces de zel.

Buna ziua! Sunt un utilizator nou , am gasit foarte multe informatii importante dar cazul meu nu am gasit.
In ce conditii instanta valideaza si imi poate da castig de cauza in baza unui indicator rutier ? vreau sa depun contestatie conf. OUG 195/2002 ART. 142 .
Am fost sanctionat de catre politia locala pentru parcare in loc nepermis -oprirea interzisa si ridicare vehicol.
In fapt de drept eu am parcat in afara razei de actiune a respectivului indicator care e specificat in pv,detin poze doveditoare, mai exact dupa urmatorul stalp unde era un idicator mare dreptunghiular montat de Primaria Cluj sau autoritate locala, cu simbol oprirea interzisa si specificatia: MARTI , SE INTERZICE OPRIREA pentru SALUBRITATE stradala. In caz contrar se ridica masina. nr. serviciu ridicari" mai mult in urmatorii 10 m exista parcare longitudinala.
Multumesc ! O zi frumoasa!
Cireasha, utilizator
Probabil e vorba de altceva, art. 142 din HG1391/2006:
Art. 142. – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acţiune a indicatorului „Oprirea interzisă”;
b) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la o distanţă mai mică de 50 m înainte şi
după acestea;
c) pe poduri, pe şi sub pasaje denivelate, precum şi pe viaducte;
d) în curbe şi în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte şi înainte de acestea;
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu, precum şi în zona de
preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mică
de 25 m de colţul intersecţiei;
g) în staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 m
înainte şi după acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stânjeneşte
circulaţia a două vehicule venind din sensuri opuse, precum şi în dreptul marcajului
continuu, în cazul în care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în acelaşi sens ar fi
obligaţi, din această cauză, să treacă peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedică vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificaţia „Drum
îngustat”, „Prioritate pentru circulaţia din sens invers” sau „Prioritate faţă de circulaţia din
sens invers”;
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni şi/sau biciclişti ori pe benzile rezervate unor
anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma căii ferate industriale sau de tramvai ori la mai puţin de 50 m de acestea,
dacă circulaţia vehiculelor pe şine ar putea fi stânjenită sau împiedicată;
m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres şi a celor naţionale europene
(E);
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spaţiu de cel puţin 1 m pentru circulaţia pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisă depăşirea.

Trebuie sa precizati exact ce scrie in PV de contraventie. Daca e vorba de indicatorul "Oprire interzisa" zona de actiune a indicatorului inceteaza la cel mai apropiat colt de intersectie pe sensul de mers. Acest indicator poate fi insotit si de alte panouri aditionale care marcheaza inceputul, continuarea sau sfarsitul zonei de actiune (Inceputul zonei de actiune a indicatorului, Confirmarea zonei de actiune a indicatorului, Sfarsitul zonei de actiune a indicatorului) sau poate avea inscriptionate pe panou niste sageti cu aceeasi semnificatie.

Daca erati in zona lui de actiune si in ziua respectiva, nu aveti sanse de cistig.
latka, moderator
Multumesc pentru raspuns.
Da cred ca am scris gresit articolul, o sa corectez.
Eu am parcat Luni, deci era luni de asta am si parcat acolo, si am mai parcat si nu au fost probleme. Indicatorul "Oprire interzisa" are sageti aditionale inainte inapoi 50m. Iar eu am mai condus putin respectand respectivul indicator cu aditionale si am mai condus si am oprit la intalnirea urmatorului indicator "dreptunghiular" care imi permitea acest lucru.
Nu inteleg de ce politistul local nu a tinut cont de acest indicator. Poate la foto nici nu a fotografiat , dar vreau sa merg mai departe pentru ca nu obisnuiesc sa parchez asa aiurea.
Poate ca masina are alt judet la inmatriculare decat CJ. Eu detin acte in regula dar masina nu am reusit sa o transcriu.
O zi buna!
Daca ati respectat legea, nu e nici o problema in a cistiga procesul. Depuneti anexat la plingere toate plansele foto, care va pot dovedi nevinovatia. Agentul constatator fiind de la politia locala, poate ca nici nu cunoaste toate semnificatiile legate de codul rutier (panouri aditionale pentru un indicator).
Multumesc mult! Asa o sa fac, ca doar am respectat legea.
As putea sa depun contestatie onform OG. nr. 5/2015 art. 14,25,26 pentru ca au expirat cele 2 luni de la aplicarea sanctiunii =02.dec.2017? sau sa merg doar pe baza acelui indicator?
Afisarea pe usa a P.V. este subsidara, principal ar fi trebuit trimis prin posta aviz cu confirmare sau afisat la primarie.
Precizez ca in intervalul acesata eu am fost de mai multe ori la primarie pentru plati taxe impozite, inregistrare vehicul+ casa, si la oficiu postal si nu am fost instiintat cu nimic/aviz sau altceva. Detin documente justificative.
Pe afisare este trecut 22.01.2018 .Am martor, proprietarul apartamentului unde a fost afisat pv. (nu mai locuieste nimeni la adresa respectiva) dar abia azi l-a gasit si el sustine data cand l-a gasit nu data cand teoretic s-ar fi lipit pe usa , plus ca nu este lizibil numele martorului si nici semantura nu are.

Multumesc!