avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate claudiaveja

Activitate claudiaveja

Cu toate ca programul in Cluj la ANAF este pana la ora 4 jumatate, pe la ora doua si un pic deja nu mai era nimeni la ghiseul unde se poate discuta legat de pensii si / sau formularul 600. Deci din cele 5 zile 3 s-au dus daca se pune si weekendul cu toate ca evident nu au program cu publicul. Vineri sa inteleg ca este zi scurta "din oficiu".
Nu mai inteleg nimic cum e cu pensiile ! Stiu ca acum ar face orice "statul", ca sa mai scoata bani si din piatra seaca, dar totusi.
Am primit ieri (si inteleg ca nu sunt singura, ci au inceput o "campanie"), o notificare ca potrivit evidentei lor nu am depus formularul 600 pentru perioada 2014-2015, eu fiind PFA la norma (CAEN 7420 ) din 2010 sau daca e o greseala (nu este, ci intradevar nu am depus) sa ignor aceasta notificare.

Asa este. Nu am depus acest formular, insa nici nu imi doresc pensia lor de cacao, dar nu inteleg ce cauta pensiile tot la finante dar mai ales nu stiu cum sa fac incat sa nu mai am de plata aceste contributii care oricum stim ca nu vor aduce nimic pe viitor (sa ii actionez si eu in judecata cum a facut acel avocat care in final a castigat si acum o anumita categorie de cetateni nu sunt obligati sa mai plateasca). Sistemul de pensii din romania este o mare varza si nu vreau sa cotizez catusi de putin...

Acum nu stiu cum sa procedez avand in vedere pentru 2016-1017, pe 2018 inteleg ca este facultativ daca bine am inteles daca esti sub un anumit prag (norma de venit) si asa este la CAEN-ul meu.
Imi apare in notificare ca sunt chemata si la un audit, ma intreb acolo ce mai vor?

Apreciez orice informatii legate de acest subiect. Acum merg spre ANAF sa vad ce imi spun.
Multumesc

Răspuns la discuția autorizatie Piscina Cluj-Napoca
Multumesc pentru raspuns.
Am sperat ca nu o sa fie necesar. Sper sa nu dureze mult pana cand primim autorizatia, dar probabil ca doar la primavara, acum vad ca a venit deja frigul de doua zile.
Multumesc inca o data.
Vrem sa montam in spatiu privat, la curte, o piscina "ingropata", confectionata din rasini poliesterice, armate cu fibra de sticla de dimensiuni mici (2,7 m latime pe 6 m lungime). Curtea este in cartierul Gruia, intr-o zona de case unde, chiar in vecini este deja o piscina de dimensiuni mai mari (deci PUZ-ul, PUD-ul admite asa ceva aici).
Pe site-ul primăriei Cluj-Napoca nu am reusit sa ma elucidez daca este necesara sau nu o autorizatie legate de montarea unei piscine private.
Deci nu este vorba de constructie din beton, ci montarea unei piscine "ingropata" cumparata de la Dedeman.
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Pensia Italia
Buna ziua,
Multumesc mult pentru raspuns.
Da, in Romania sunt pensionata deja si locuiesc in Romania.
Am depus deja la INPS un dosar, insa inca nu am primit nici un raspuns. In 10 februarie sunt deja 6 luni. Practic pe 10 august am depus dosar si inca nimic. Cred ca trebuie sa ma duc din nou...

Gabriela Monica Ionescu a scris:
Editat citat cu raspuns consultant.

Răspuns la discuția Pensia Italia
Multumesc mult pentru raspuns.




Cornel Vasile a scris:

Editat citat cu raspuns consultant.
Răspuns la discuția Pensia Italia
Nu. Locuiesc in Romania si nu cred ca voi mai lucra in Italia pe viitor.
Multumesc



Gabriela Monica Ionescu a scris:

Editat citat cu raspuns consultant.
Discuție Pensia Italia
Buna ziua,
Am 65 de ani, sunt pensionara, am lucrat 11 ani in Italia si as vrea să stiu când pot primi pensie din Italia.