avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 399 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Pensia Italia
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Pensia Italia

Buna ziua,
Am 65 de ani, sunt pensionara, am lucrat 11 ani in Italia si as vrea să stiu când pot primi pensie din Italia.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 17:52, 11 Septembrie 2018
Buna ziua!
Locuiti in Italia sau in Romania?
Ce stagiu de cotizare aveti in Romania?
Pentru a putea ieşi la pensie, în conformitate cu legislaţia italiană din domeniu, trebuie să îndepliniţi una din următoarele condiţii:
Condiţie pentru obţinerea pensiei pentru vechime în câmpul muncii: 42 de ani și 10 luni de contribuţii, indiferent de vârsta persoanelor;

Condiţii pentru obţinerea pensiei de bătrâneţe în sistemul de contribuţii:
- femeile care au împlinit vârsta de 66 de ani și 7 luni, dacă au cel puţin 5 ani de contribuţii efective;
- bărbaţii care au împlinit vârsta de 66 de ani și 7 luni, dacă au cel puţin 5 ani de contribuţii efective;
- persoanele care au în total 42 de ani și 10 luni contribuţii, indiferent de vârsta acestora;

De asemenea, perioadele de studiu sunt utile pentru completarea cerinţei de 40 de ani de contribuţii în vederea obţinerii pensiei de bătrâneţe în sistemul contributiv.

În momentul în care îndepliniţi condiţiile de pensionare pe teritoriul Italiei, dacă v-aţi stabilit domiciliul în această ţară, trebuie să vă adresaţi biroului local INPS (Institutul Naţional pentru Protecţie Socială) pentru întocmirea dosarului de pensie.

Dacă doriţi să ieşiţi la pensie în România, având domiciliul în acest stat, în momentul în care îndepliniţi condiţiile de pensionare din acest stat, trebuie să vă adresaţi Casei de Pensii competente.
[ link extern ] /
Nu. Locuiesc in Romania si nu cred ca voi mai lucra in Italia pe viitor.
Multumesc



Gabriela Monica Ionescu a scris:

Editat citat cu raspuns consultant.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc mult pentru raspuns.




Cornel Vasile a scris:

Editat citat cu raspuns consultant.
Ultima modificare: Luni, 29 Ianuarie 2018
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
@claudiaveja
V-a raspuns colegul meu. Pentru moment aceasta este legislatia in Italia si varsta limita de pensionare.

Va puteti adresa la INPS si pentru a va face un calcul anticipat, pentru a sti cu siguranta cand puteti iesi la pensie. In orice caz, pentru vechime se cumuleaza anii lucrati in Romania, cu anii lucrati in Italia.
Am crezut ca sunteti pensionara in Romania, dupa cele scrise la inceput.

Alte discuții în legătură

Pensie comunitara eugeniacrn eugeniacrn Sunt nascuta in iulie 1957 .In prezent sunt pensionata anticipat cu pensie comunitara avand 27 ani lucrati in Romania si 8 ani si 4 luni in Italia. In ... (vezi toată discuția)
Dupa cati ani de munca in italia se poate iesi la pensie? elena.danciu elena.danciu stimata doamna am si eu o intrebare dupa cati ani de munca in italia se poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pot sa recuperez contributiile platite in strainatate? UnDac UnDac Buna ziua, Pe scurt: am lucrat in strainatate si angajatorul a platit statului italian diferite taxe, gen asigurare medicala si pensie. Nu prea mi s-a ... (vezi toată discuția)