avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Stefan C

Activitate Stefan C

Am stagiul complet de cotizatie de 35 de ani si 10 zile , din acestia 2 ani si 9 luni in ministerul justitiei ,subofiter la penitenciarul Jilava in perioada 1991-1994 Virsta de 61 de ani si 6 luni Pot sa ies la pensie anticipata partial
Buna ziua, Am varsta de 61 de ani. Am depus la Casa de Pensii Sector 5 cerere de pensie anticipata partial, care a fost respinsa. Mentionez ca am stagiul de cotizare in sistem public 32 ani, 2 luni si 23 zile (trecuti in cartea de munca), si in sistem neintegrat 2 ani, 9 luni si 16 zile (trecuti in adeverinta de la resurse umane, de la Penitenciarul Jilava ministerul justitiei, unde am lucrat in perioada 1991-1994 ca subofiter), un total de 35 de ani si 10 zile. De ce nu mi se ia in considerare perioada din sistemul neintegrat, si care lege specifica lucrul acesta? Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie anticipata partial
Am varsta de 60 de ani si 9 luni, va rog frumos daca se poate sa imi dati un raspuns complet.
Sunt nascut in 18-05-1957. Am 35 de ani cotizatie dintre care 2 ani si 9 luni in sistem neintegrat (militar penitenciarul Jilava). Pot iesi la pensie anticipat partial?