avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial

Buna ziua, Am varsta de 61 de ani. Am depus la Casa de Pensii Sector 5 cerere de pensie anticipata partial, care a fost respinsa. Mentionez ca am stagiul de cotizare in sistem public 32 ani, 2 luni si 23 zile (trecuti in cartea de munca), si in sistem neintegrat 2 ani, 9 luni si 16 zile (trecuti in adeverinta de la resurse umane, de la Penitenciarul Jilava ministerul justitiei, unde am lucrat in perioada 1991-1994 ca subofiter), un total de 35 de ani si 10 zile. De ce nu mi se ia in considerare perioada din sistemul neintegrat, si care lege specifica lucrul acesta? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:03, 5 Mai 2018
Legea 263/2010
art.192
(1) Între sistemul public de pensii și sistemele proprii de asigurări sociale neintegrate acestuia se recunosc reciproc stagiile de cotizare, respectiv vechimea în muncă sau vechimea în serviciu, în vederea deschiderii drepturilor la pensie pentru limită de vârstă, de invaliditate și de urmaș.
.....

Prin urmare, pentru pensia anticipata si pensia anticipata partiala nu se recunosc reciproc stagiile de cotizare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Mai 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiul de cotizare de aprox. 8 ani in mapn, se ia in calcul la stabilirea stagiului complet de cotizare in sistemul public de pensii ? dell59 dell59 Bărbat născut la 18.05.1959[/b]. Din 16.06.1977 - 06.09.1982 lucrat ca civil. Din 12.09.1982 - 22.08.1995 urmat scoala militara de ofiteri activi. Din ... (vezi toată discuția)
Dezinformare referitoare la pensie - sistem militar di.modi di.modi M-am nascut in 26 oct 1951. In 2005 am depus dosarul pentru deschiderea dreptului la pensie anticipata partiala , avand in acel moment 22 ani lucrati in viata ... (vezi toată discuția)
Pensie militar la termen si pensie anticipata sistem public anastancu anastancu Buna ziua1 Am fost sfatuita sa pun aceasta problema intr-un topic nou pentru a ajuta cautarile celor care au nedumeriri asemanatoare. E postata si in unul ... (vezi toată discuția)