avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate mihnea98

Activitate mihnea98

Multumesc pentru raspuns! Sincer, credeam ca exista o cale mai simpla pentru a fi dati afara, fara sa ajung la tribunal. Ma gandeam ca atata timp cat nu au fost luati in spatiu, nu au mutatie facuta, pot sa merg la politie, sa depun o plangere (sa incep procesul de partaj) si pana se termina procesul de partaj ei sa nu mai poata locui in casa noastra.
"Doamna" s-a luptat cu mine 2 ani sa castige custodia copiilor. Dupa ce i-au fost incredintati i-a lasat cu parintii ei si s-a mutat cu amantul, care intre timp i-a devenit sot, a mai facut un copil (are 6 ani). Copiii nu au putut fi educati si tinuti in mana de bunici. Au inceput sa aiba rezultate proase la scoala, nu sunt supravegheati, int-un cuvand fac ce vor ei. "Doamna" vine cand poate la ei iar bunciii au scapat situatia de sub control. De aceea vreau sa ma mut acolo si sa incerc sa fac ceva pentru copii. E destul de complicat sa stau cu fostii socrii in casa.
Daca in urma partajului, sotiei ii revine jumatate din casa, pot sa stea linistiti in partea sotiei?
De cinci ani incerc sa gasesc o solutie, nu ma pot intelege cu ea. Divortul a durat 2 ani. Pur si simplu ma apuca disperarea cand ma gandesc sa incep un proces de partaj.
Buna ziua
Am urmatoarea problema:
am construit in anul 2007 o casa in curtea socrilor (in Bucuresti). Terenul pe care s-a construit casa ne-a fost vandut de carte socrii, mie si sotiei. Ina aceeasi curte sa afla casa veche a socrilor, care a fost vanduta fetei mai mici (cumnatei mele). Adresa casei vechi era "str. ..... nr.50". Socrii avand domiciliul la acesta adresa. Dupa ce am terminat casa mea si am intabulat-o adresele s-au schimbat astfel: casa veche a devenit .... nr.50A, casa noua (a mea) a devenit nr.50. Socrii au buletinele facute inainte sa construiesc casa, si au adresa de domiciliu la nr 50.
Dupa terminarea constructiei, socrii s-au mutat cu mine in casa (pt a avea grija de copiii mei, nepotii lor) fara a fi luati in spatiu de mine sau de sotie (adica fara forme legale). Intre timp am divortat (am descoperit ca sotia avea o legatura extraconjugala). Nu am facut partajul. In momentul de fata, eu m-am recasatorit, am un alt domiciliu, fosta sotie s-a recasatorit si are un alt domiciliu. Intrebarea este: cum pot sa ii scot pe socrii din casa mea, tinand cont ca nu am facut partajul cu fosta sotie si nici nu au fost luati in spatiu de mine sau de fosta sotie. Ei nu vor sa paraseasca casa pe motiv ca stau in partea de 50% a sotiei. Care este partea sotiei daca nu am facut partaj? Si mai spun ca adresa lor din buletin este str. ..... nr. 50. Buletinele fiind facute cu 20 ani in urma. Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Va multumesc!
Discuție Despre partaj
Buna ziua! Am si eu o intrebare: fratele meu este in proces de divort cu sotia lui. Au avut o casnicie de 15 ani, au 2 copii minori si o casa care a fost evaluata la aprox. 500 000 Euro in Bucuresti. Urmeaza procesul de partaj. Problema este urmatoarea: casa a fost construita in curtea socrilor lui dupa ce au facut un contract de vanzare cumparare pentru terenul aferent casei lor. (in acea curte mai exista fosta casa a socrilor lui in care in prezent locuieste sora sotiei lui) Dupa terminarea constructiei socrii lui s-au mutat cu ei in casa (pentru a avea grija de copii lor). Casa a fost construita in proportie de 90% din banii lui. Are facturi pt. materialele folosite (toate pe numele lui), are martori. Sotia lui doreste 75% din casa pt. ca sustine ca nu are unde sa plece cu cei 2 copii si cu parintii ei (care nu locuiesc legal in acea casa). Intrebarea este: faptul ca i s-au dat copiii spre crestere influenteaza procesul de partaj? Noi stiam ca la partaj bunurile se impart in mod egal (cu toate ca nici acest lucru nu ar fi corect avand in vedere ca ea si familia ei nu au participat cu nimic la constructia acestei case). Va multumesc anticipat.