avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Iulian111

Activitate Iulian111

Am si eu o nelămurire. Pe data de 18.07.2018 am primit confirmare la renunțare la urmărire penală. Intrebarea mea este, in cat imi vine plicul acasa? Ca sa pot să îmi iau permisul de conducere.
Salut, acum un am si ceva de zile un "prieten" A fost prins cu numere expirate si fara permis eu eram cu el in masina si le am explicat că am încercat să îl conving sa se dea jos.. iar eu fiind în dreapta m au intrebat daca am permis si am zis da si m au intrebat daca am condus masina, iar eu nestiind ca masina avea numerele expirate am zis da. Am semnat proces verbal si mi au luat permisul. După câteva luni am primit de la procuror rechzitoriu prin care dispune pentru acel băiat trimiterea în judecată iar la mine renunțare la urmărire penală dar trebuie sa confirme judecătoru. Iar acum o lună și ceva am aflat ca acel băiat o sa aibe proces pe 28 iunie.. intrebarea mea este.. cu permisu meu ce se intampla.. cand mi-l pot lua înapoi? Si e de bine ce a dispus procurorul la mine cu renunțare la up?
Salut, acum un am si ceva de zile un "prieten" A fost prins cu numere expirate si fara permis eu eram cu el in masina si le am explicat că am încercat să îl conving sa se dea jos.. iar eu fiind în dreapta m au intrebat daca am permis si am zis da si m au intrebat daca am condus masina, iar eu nestiind ca masina avea numerele expirate am zis da. Am semnat proces verbal si mi au luat permisul. După câteva luni am primit de la procuror rechzitoriu prin care dispune pentru acel băiat trimiterea în judecată iar la mine renunțare la urmărire penală dar trebuie sa confirme judecătoru. Iar acum o lună și ceva am aflat ca acel băiat o sa aibe proces pe 28 iunie.. intrebarea mea este.. cu permisu meu ce se intampla.. cand mi-l pot lua înapoi? Si e de bine ce a dispus procurorul la mine cu renunțare la up?
Răspuns la discuția Judecatorie
Doamnă eu nu am nici un termen stabilit.. au uitat sa imi faca dosar si m-au lăsat pe dosarul inculpatului ca martor. In situatia asta ce pot face?
Discuție Judecatorie
In urma cu un an sa intamplat un incident cu o mașină cu numere roșii expirate. Nu conduceam eu conducea proprietaru mașinii dar nu avea permis si m-au băgat si pe mine si mie mi-au luat permisu. Iar în urma cu 3 luni am primit de la procuror renunțare la urmărire penală. Am asteptat pana acum o saptamana sa imi vina confirmarea de la judecător ai cand am fost sa ma interesez am aflat ca judecătoru a uitat sa imi faca dosar separat si ma lasat pe dosarul inculpatului. Ce pot face sa rezolv problema si sa imi iau permisu mai repede?
Discuție Proces
In urma cu un an un "prieten" A condus o mașină cu numere roșii expirate fara permis, iar eu am recunoscut că am condus si eu masina si mi-a luat permisu iar pe 24.11.2017 am primit de la procuror renunțare la urmărire penală și pe acel băiat la trimis în judecată. Iar eu in termen de 10 zile trebuia sa primesc de la judecător confirmarea, si ieri am fost la instanta sa intreb ce se intampla de nu am primit nimic. Si mi sa zis ca judecătoru ă uitat sa imi faca dosar separat. Iar eu acum sunt pe dosarul lu ala ca martor si ala are proces abea in iunie.Eu ce pot să fac sa imi iau permisu mai repede?
Pe data de 02.04.2017 un "prieten" A condus o mașină cu numere roșii expirate si fara permis (precizez ca era masina lui) l-a oprit poliția si a zis ca am condus si eu masina si eu am recunoscut (eu aveam permis). Ne-a dus la sectie si mie mi a oprit permisu. Iar pe 24.11.2017 am primit de la procuror renunțarea la urmărire penală și de acel băiat scria ca este trimis în judecată. Iar azi am fost la instanta sa intreb de caz si mi-a zis ca eu sunt pe acelasi dosar cu el si ca dosarul este trimis în judecată si procesu este in iunie. Eu o sa pățesc ceva? Adică permisu o sa mi-l iau după ce se incheie procesu?
Răspuns la discuția Recuperare permis
Asa o sa fac, va multumesc mult pentru ajutor.
Răspuns la discuția Recuperare permis
Aștept dar dvs puteti sa imi spuneti cam cat durează? Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Recuperare permis
Scrie asa: dispun trimiterea în judecată pe băiatu de care ziceam si faptele pe care le-a făcut, si mai jos scrie de mine renunțarea la urmărire penală avand ca obiect infracțiunea unui autovehicul neinmatriculat.