avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielONE

Activitate GabrielONE

si marfa trebuie neaparat sa fie prezenta in punctul de lucru? detin un magazin 3x3m patrati si nu prea am unde sa tin toata marfa care o cumpar pe factura. o pot tine la sediul social? (acasa)
Buna ziua, am si eu o mare nelamurire.
Detin un PFA cu domeniu de activitate principal "activitati fotografice" la care i-am adaugat de curand inca 4 coduri pentru a putea deschide un centru de copiere si printare (xerox).
Anul acesta am depus declaratia pentru veniturile de anul trecut calculata din registrul de plati si incasari. Ce am cumparat am scazut din ce am incasat si am platit impozit la suma rezultata.
Am depus declaratia pentru ce suma estimez ca voi face anul acesta iar declaratia 600 inca astept sa vad ce si cum.
Bun. Am deschis punct de lucru, am luat casa de marcat, am inceput sa cumpar, le trec in registrul de incasari si plati si incep sa le vand, scot bon fiscal la fiecare operatiune. Avand numai produse pe care le personalizez (cani, tricouri, poze) am pus coduri generale pe casa de marcat (personalizare tricou, servicii foto, servicii xerox, etc)
Intrebarea mea este, imi trebuie NIR? Imi este frica de un control. Am afisat toate cele cerute de lege pe pereti, am toate actele la mine prezente, mai trebuie si acest NIR? Daca da, cum il completez? intrucat eu nu am un adaos comercial fix. El este generat in functie de cerinta clientului. Daca doreste a4 imprimat pe tricou plateste x lei, daca doreste 3/4 din a4 imprimat pe tricou si stau 1 ora sa ii creez design-ul il costa y lei, daca dureaza 2 minute il costa z lei. Sunt confuz total si as vrea sa fiu acoperit. Profitul zilnic este foarte mic si numai o amenda nu mi-ar pica bine :(

semiangry a scris:

Buna seara,
Avem o cutuma in asociatia noastra. NU mi se pare corect si nici logic.


Problemele de obicei apar cand multi oameni nu dau valoarea reala a apometrelor. Multi scad 1-2 metri pe care spun ca ii pun luna viitoare, multi daca au xxxx.9 declara xxxx.0, toate acestea plus eventualele pierderi duc la acumularea de metri in plus. Faptul ca 2 persoane nu declara la timp este tot din vina lor. Nu este vina celor care declara ca acele 2 persoane nu au timp. Cum ei isi fac timp...asa ar trebui sa faca si acele 2 persoane. Cam asa merge "cutuma". Ca sa scapi de treaba asta cel mai bine intri in hora si declari mai din timp un procentaj estimativ. Oricum la un monent dat se va face regularizarea, se va merge din apartament in apartament, se vor citi contoarele, se face suma si diferenta sunt declarate pierderi pe retea.
Probabil te obliga sa platesti diferenta daca nu ai declarat insa luna viitoare cand dai valoarea se face o regularizare si platesti mai putin.
La orice asociatie am vazut ca se procedeaza la fel, chiar daca sunt putini cei care s-au strans, se considera ca ei sunt cei carora chiar le pasa de situatia semnalata prin sedinta.
Cel mai bine declari la timp iar cand esti plecat anunti si te trece cu 0, fapt pe care tu il dovedesti cu declararea apometrului inainte sa pleci si dupa ce ai venit.