avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate zaliza

Activitate zaliza

Cornel Vasile a scris:

Concediul de odihna se plateste cu o indemnizatie de concediu care se raporteaza fie la luna in care se acorda concediul, fie la ultimele 3 luni anterioare. Se ia in calcul indemnizatia mai favorabila salariatului.

Multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca tot asa se calculeaza indemnizatia de concediu pentru compensarea in bani a zilelor de concediu neefectuate, la incetarea contractului de munca.
Exemplu: Unui salariat i s-a desfacut contractul de munca la data de 15.05.2020 prin demisie.
Acesta are concediu de odihna neefectuat: 5 zile ramase din anul 2019 si 5 zile din anul 2020.
Cele 10 de CO trebuie compensate in bani, in luna mai 2020. Indemnizatia respectiva se va cumula cu salariul cuvenit pentru zilele cat a lucrat in luna mai 2020, in vederea stabilirii venitului brut realizat pentru luna mai.
Spuneti-mi va rog, daca la calcularea indemnizatiei de concediu pentru toate cele 10 zile se iau in considerare salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare (februarie, martie, aprilie) din anul 2020 si se compara cu salariul din luna curenta (mai 2020), chiar daca 5 zile de concediu de odihna erau aferente anului 2019?
Sau pentru cele 5 zile de CO ramase din anul 2019 trebuie sa calculez indemnizatia luand in considerare salariile pe care le-a avut angajatul in anul 2019?
Multumesc pentru raspuns.
Deci, la calcularea indemnizatiei de concediu de odihna pentru 4 zile acordate unui salariat in anul 2020, dar ramase din anul 2019, se iau in considerare salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare din anul 2020 si se compara cu salariul din luna curenta in care se acorda concediul, chiar daca zilele respective de concediu de odihna erau aferente anului 2019.
Buna ziua,

Am si eu aceeasi situatie. Unui salariat i-au ramas 4 zile de concediu de odihna neefectuate din anul 2019, pe care doreste sa le ia in luna mai 2020.
Va rog sa-mi spuneti daca procedez corect pentru calcularea indemnizatiei de concediu, luand in calcul salariile brute ale angajatului din ultimele 3 luni anterioare din anul 2020 (conform art. 150 alin. 1 si 2 din Codul muncii), chiar daca zilele respective de CO erau aferente anului 2019.
Astfel:
Pasul 1. Se iau in calcul salariile brute ale angajatului din lunile februarie 2020, martie 2020 si aprilie 2020, cu zilele lucratoare aferente. Se calculeaza media zilnica si se inmulteste cu numarul de zile de concediu.
In februarie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20;
In martie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 22;
In aprilie 2020 salariu brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20.
Total 6900 lei si 62 zile lucratoare.
Media zilnica = 6900 lei : 62 zile = 111,29 lei/zi
Indemnizatia de CO pentru cele 4 zile = 111,29 lei/zi x 4 zile = 445,16 lei
Pasul 2. Se calculeaza salariul cuvenit angajatului pentru perioada concediului (4 zile in luna mai 2020) ca si cum ar fi lucrat.
In luna mai salariul brut = 2300 lei, nr. zile lucratoare = 20.
Salariul cuvenit pentru 4 zile in luna mai este 2300 lei : 20 zile lucratoare x 4 zile = 460 lei.
Pasul 3. Se compara cuantumul indemnizatiei de CO 445,16 lei (stabilit la Pasul 1) cu salariul cuvenit pentru perioada concediului 460 lei (stabilit la Pasul 2). Valoarea indemnizatiei acordata pentru zilele de concediu va fi cea mai favorabila dintre cele comparate.
Asadar, pentru cele 4 zile de CO salariatul va primi o indemnizatie in valoare de 460 lei (valoarea bruta).

Va rog sa-mi spuneti daca este bine cum am calculat.
Sau trebuie sa iau in considerare, pentru calculul indemnizatiei de concediu, salariile angajatului din ultimele 3 luni ale anului 2019 si zilele lucratoare aferente? Si apoi sa compar indemnizatia de CO, astfel calculata, cu salariul cuvenit in luna decembrie 2019 pentru cele 4 zile?
Salariatul va primi ca indemnizatie pentru zilele de CO suma cea mai mare.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
rburlaro a scris:

Din cate stiu eu, de la 1 ianuarie 2018, contributiile (CAS, CASS) se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie, indiferent de valoarea salariului brut al salariatului respectiv. S-a abrogat acea lege ?

Ati vrut sa spuneti: "contributiile (CAS, CASS) se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie, chiar daca valoarea salariului brut al salariatului este mai mica".
Dar pensionarii de invaliditate grad. 3 se incadreaza in exceptiile prevazute la art.146 alin.(5^2) lit.c) din Legea 227/2015 -Codul fiscal "persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi".
Răspuns la discuția Plata CAS, CASS la part time
Parerea mea este ca doar dvs. o sa platiti contributiile CAS 25% si CASS 10% calculate la valoarea salariului dvs. lunar brut, indiferent daca acesta este mai mic sau mai mare decat 1900 lei (1900 lei este salariul minim brut pe tara).
Angajatorul nu va plati nimic la CAS si CASS pt. dvs., deoarece va incadrati in exceptiile prevazute la art. 146 alin. (5^2) lit. c) din Legea 227/2015 -Codul fiscal: "persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaște posibilitatea de a lucra mai puțin de 8 ore pe zi".
Răspuns la discuția Indemnizație concediu de odihna
In cele 13 zile de concediu nu mergeti la serviciu, deci nu lucrati 13 zile din luna. Insa veti primi bani pentru ele.
Indemnizatia de concediu reprezinta plata pentru acele 13 zile pe care nu le lucrati. Deci in luna respectiva veti primi salariul intreg, adica indemnizatia de concediu + salariul pentru celelalte zile lucrate in luna respectiva.
Indemnizatia de concediu nu este o suma in plus fata de salariu.
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un pensionar limita de varsta, care este angajat cu contract de munca 4 ore/zi, beneficiaza in anul 2018 de deducere personala (510 lei) la calcularea impozitului pe salariu. Multumesc.