Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributii pensionar Grad 3 invaliditate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributii pensionar Grad 3 invaliditate

Vreau sa angajez un pensionar pe caz de boala Gradul 3 de invaliditate cu drept de munca 4 ore.
Ce taxe trebuie sa platesc pentru salariul de 950 ron in 2018?
Multumesc!
Proportional din salariul negociat iar nu la salariul minim: 25% x 950 = 238 lei CAS, 10% x 950 = 95 lei CASS si 11 lei impozit pe salariu. In total, 344 lei. Se mai adauga 2.25% x 950 = 21 lei.

In total, 365 lei.
Multumesc!
Din cate stiu eu, de la 1 ianuarie 2018, contributiile (CAS, CASS) se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie, indiferent de valoarea salariului brut al salariatului respectiv. S-a abrogat acea lege ?
Este vorba de o exceptie.
buna ziua D-l Iulian Manea., cei cu pensie de gr.3 nu intra la exceptare de la plata INTEGRALA A CASS conform art. 154 (al .1) lit.f si (al.2 ) din C. Fiscal pentru ca realizeaza venituri din cele prevazute la art.155 (din care si salarii ) care sunt sub salariul minim /? Eu asa am inteles . Rog comentariu care sa ajute tuturor... multumesc
Sa fiu mai explicit trebuia sa zic ca intra in exceptarea INTEGRALA de la plata CASS, atat pentru sumele primite pentru pensie (asta se vede in talonul de pensie ) cat si pentru veniturile realizate sub salariul minim..conf.. art.154 al.1 lit f si al.2 Cod fiscal..
Kolea41, utilizator