avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate Cristi_nu

Activitate Cristi_nu

Răspuns la discuția Obligativitate contabil SRL\'D
Si daca firma nu are deloc activitate, tot trebuie sa colaborez cu un contabil pt a depune trimestrial d100? Pot sa o depun si eu ca admninistratot pt ca detin semnatura electronica. (stiu si cum se completeaza)


Multumesc!

george-neagu a scris:

Va trebuie sa colaborati pe baza de contract de prestari servicii contabile (cu factura si chitanta) cu un contabil autorizat membru ceccar anual pentru a va intocmi si semna bilantul contabil al firmei si trimestrial pentru a va depune declaratia 100 la finante cu semnatura electronica pentru a va putea plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3%.

Buna ziua,

Detin un Srl-D (firma de curatenie) in care sunt unic asociat si totodata eu fac si curatenie (nu am angajati).

In acest caz,sunt obligat sa colaborez cu un contabil.?

Multumesc anticipat
Stiu ca pe codul de indemnizatie 01 se pot da maxim 90 de zile de concediu medical in 12 luni.zilele primite pe cod de indemnizatie 09 (ingrijire copil) ,se calculeaza impreuna cu cele de pe 01 sau separat?multumesc!
Răspuns la discuția Schimbare program de lucru
Schimbarea va intra in vigoare de la 1 aprilie. Inca nu avem reprtizarea orelor. In orice caz, angajatorul si-a facut un obicei din a nu respecta cele 48h consecutive de repaus. Se poate actiona in instanta?

Cornel Vasile a scris:

Ar trebui sa ne postati intreaga repartizare a timpului de munca ... angajatorul nu poate eluda prevederile legale referitoare la repausul saptamanal.

Buna ziua,

Lucrez intr-o companie multinationala in ture. La inceput contractul a fost semnat pe 8 h/zi 40h/saptamana. Angajatorul vrea sa ne schimbe programul in felul urmator: 7.5h/zi ceea ce insemna ca restul de ore vor fi programate in alta zi. Asta inseamna ca totalul orelor lucrate intr-o luna va fi corecte doar ca vom lucra mai multe zile, adica vom avea mai putine zile libere. Este legala situatia?

Multumesc anticipat,
Cu stima,
Dar exista ceva in sensul asta? Multumesc
Cornel Vasile a scris:

Ceea ce doriti dvs nu este un program de munca individualizat, in sensul art.118 C.mun.

Buna ziua,
Lucrez cu norma intreaga intr-o companie unde programul de munca este in ture prin rotatie. In ultima perioada am lucrat 5 weekenduri consecutive ceea ce nu este program de munca prin rotatie. Am vorbit cu managerul dar nu s-a schimbat nimic.
Vrea sa depun la resurse umane o cerere in baza art 118 prin care sa nu mai lucrez doar duminica. Precizez si ca am 2 copii cu care desfasor alte activitati duminica. Poate fi considerat acesta program individualizat?
Multumesc anticipat
Cu stima
Cristi