avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligativitate contabil SRL\'D
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligativitate contabil SRL'D

Buna ziua,

Detin un Srl-D (firma de curatenie) in care sunt unic asociat si totodata eu fac si curatenie (nu am angajati).

In acest caz,sunt obligat sa colaborez cu un contabil.?

Multumesc anticipat
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 August 2019
Cristi_nu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristi_nu , utilizator 11:00, 3 Septembrie 2019
Va trebuie sa colaborati pe baza de contract de prestari servicii contabile (cu factura si chitanta) cu un contabil autorizat membru ceccar anual pentru a va intocmi si semna bilantul contabil al firmei si trimestrial pentru a va depune declaratia 100 la finante cu semnatura electronica pentru a va putea plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3%.
Si daca firma nu are deloc activitate, tot trebuie sa colaborez cu un contabil pt a depune trimestrial d100? Pot sa o depun si eu ca admninistratot pt ca detin semnatura electronica. (stiu si cum se completeaza)


Multumesc!

george-neagu a scris:

Va trebuie sa colaborati pe baza de contract de prestari servicii contabile (cu factura si chitanta) cu un contabil autorizat membru ceccar anual pentru a va intocmi si semna bilantul contabil al firmei si trimestrial pentru a va depune declaratia 100 la finante cu semnatura electronica pentru a va putea plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microintreprindere contabilitate kovacskristof200 kovacskristof200 Buna ziua, Vrem sa facem o microintreprindere, 2 proprietari, fara angajati. Avem un venit din servicii afiliere, adica la sfarsit de luna ni se vireaza o ... (vezi toată discuția)
Bilant/balanta 2018 ioana roxana muresan ioana roxana muresan Am infiintat anul acesta in Octombrie un SRL neplatitor de TVA. Desfasuram 2 activitati: activitatea principala este producator mobila, activitatea secundara ... (vezi toată discuția)
Srl markomarius1 markomarius1 Buna ziua, Cine mi-ar putea furniza niste informatii cu privire la un SRL: -daca in 3-6-12 luni de la infiintare, nu am intrari-iesiri (de servicii), ... (vezi toată discuția)