Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Obligativitate contabil SRL\'D
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Obligativitate contabil SRL'D

Buna ziua,

Detin un Srl-D (firma de curatenie) in care sunt unic asociat si totodata eu fac si curatenie (nu am angajati).

In acest caz,sunt obligat sa colaborez cu un contabil.?

Multumesc anticipat
Cristi_nu, utilizator
Va trebuie sa colaborati pe baza de contract de prestari servicii contabile (cu factura si chitanta) cu un contabil autorizat membru ceccar anual pentru a va intocmi si semna bilantul contabil al firmei si trimestrial pentru a va depune declaratia 100 la finante cu semnatura electronica pentru a va putea plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3%.
Si daca firma nu are deloc activitate, tot trebuie sa colaborez cu un contabil pt a depune trimestrial d100? Pot sa o depun si eu ca admninistratot pt ca detin semnatura electronica. (stiu si cum se completeaza)

Multumesc!

george-neagu a scris:

Va trebuie sa colaborati pe baza de contract de prestari servicii contabile (cu factura si chitanta) cu un contabil autorizat membru ceccar anual pentru a va intocmi si semna bilantul contabil al firmei si trimestrial pentru a va depune declaratia 100 la finante cu semnatura electronica pentru a va putea plati impozitul pe venitul microintreprinderi 3%.