avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate Ivanka88

Activitate Ivanka88

Răspuns la discuția uzucapiune de 10 sau 30 ani?
mai exista cea de 30 de ani? m-am uitat undeva scria ca dupa codul nou e de 10 sau 5 ani...
Răspuns la discuția uzucapiune de 10 sau 30 ani?
nu, deloc. nu cred asta. stiu ca este de durata si complicat. doar cu avocat se poate
Buna ziua,
Am o situatie in care se aplica, cred, uzucapiunea de 30 de ani. sau cea de 10 ani dupa Noul Cod Civil
Ne-am mutat (eu, barbatul meu si cei doi copii) intr-o casa (arata parasita) unde a locuit o femeie mult timp, nu stiu sigur cat, ma voi interesa, ( a mai stat cineva si inaintea ei, nu stiu multe despre asta) oricum stiu ca proprietarul nu a mai fost de mult timp acolo, peste 15 ani. casa era parasita.

Ne-am mutat in aceeasi zi in care dumneaei a plecat pt ca ne-a anunta ca va pleca.
Doamna a plecat acum 1 an si 8 luni si noi stam acolo de atunci.
Nu avem acte la casa. Proprietarul nu a venit nici inainte sa stea acea doamna nici pana acum.

Am inteles ca din 2011 s-a modificat termenul de la 30 la 10 ani
stiam ca nu este nevoie sa ai vreun act iar daca proprietarul nu se mai intereseaza de casa timp de 30 de ani si locuiesti acolo fara intreruperi, devine a ta. Acum astepti doar 10 ani?

Am mai inteles ca se poate aduna perioada cat a stat cineva cu perioada cat ai stat tu. sa faca peste 10 ani si daca in acest timp proprietarul nu se intereseaza, devine a ta.

Imi poate spune cineva cum pot face aceasta contopire?
Mentionez ca este vorba de o curte COMUNA cu vreo 10-14 familii

Este vreo diferenta in cazul in care proprietarul a cumparat-o pe persona fizica sau pe persoana juridica?

Cum as putea sa facem un contract la lumina, la gaze, la apa... etc

noi nu mai stim nimic de doamna care a locuit acolo , credem ca a plecat la rude in alta tara, nu stim sigur.

As aprecia mult sa imi poata spune cineva cum as putea daca se poate, contopi aceste doua perioade in care casa a fost locuita de altcineva si de noi si in care proprietarul nu s-a mai interesat de ea

Multumesc mult
Buna ziua,
Am o nelamurire. o problema..
Ce se poate face in cazul in care angajatorul refuza sa dea concediu cu plata?
Daca acest contract nu exista si angajatorul a mintit ca exista, ce se poate face?

Barbatul meu a fost angajat la inceput pt 2 luni cu 2 ore/zi, in care scrie ca i se plateau 5 zile de concediu. Dupa aceste 2 luni i s-a modificat contractul la norma intreaga, de 8 ore/zi, dar concediul ramanand la fel.
El nu a vazut asta,Nu a existat o negociere de contract in prealabil.

nu l-a informat nimeni nici la inceput nici acum cate zile de concediu are, sau alte beneficii de care nu are parte si ar putea avea (de ex bonuri de masa)

Acum, am vrut sa ne luam concediu sa plecam la mare si seful lui i-a spus ca el nu da concediu cu plata.
Adica nimic, nici o zi macar.
Toate sarbatorile legale, a fost obligat sa stea acasa si zcele zile nu i-au fost platite, de Craciun si Paste avand cate 7 -8 zile neplatite, insemnand foarte mult in acea perioada cand cheltuielile se maresc si toata lumea are prime bune. Noi am avut mult mai putini bani.

Am cautat pe net si am vazut ca minimul de zile de concediu cu plata este de 20 zile lucratoare. El are aproape 1 an de cand este la acest job.

Are angajatorul acest drept sa nu ii dea deloc concediu cu plata?

Este adevarat ca minimul este de 20 zile lucratoare?

Ce se poate face in acest caz in care angajatorul refuza sa ii de concediu cu plata?

Oare i-a facut contractul la misto si defapt nu are niciun contract?
si..daca vrea sa demisioneze, anuntand cu 14 zile inainte, am citit undeva ca poate sa isi ceara concediul cu plata. asa este?

Daca avea o datorie la banca nu trebuia sa ii vina la job o instiintare sa i se opreasca din salariu?
Nu stiu cum sa aflam daca are intr-adevar are sau nu contract pt ca el este asigurat medical si in alta parte facand parte dintr-un program de sanatate.
In ultima faza pe contract scrie salariul minim pe economie in constructii, el defapt avand mai mult in mana. Lucreaza in constructii cu plata saptamanal.

Apreciez mult sa imi poata cineva raspunde la aceste intrebari
Buna ziua
am si eu o problema cu DHL
am comandat un colet in valoare de 1225 lei din UK
am facut nr EORI singura dupa un chin

am vrut sa platesc taxele vamale singura pt ca trebuia sa fie simplu dupa ce treci de nr EORI
DHL nu a vrut sa ma lase sa platesc eu taxele vamale, imi cerea intr-una documente
pana la urma a trebuit sa le spun sa trimita coletul inapoi deoarece expeditorul nu putea sa trimita o factura cu valoarea/costul transportului,separat de valoarea coletului. dar si pt ca daca acest lucru ar fi fost posibil, numai acest lucru m-ar fi costst aprox 250 lei, sa il adauge DHL pe pachet, pe langa cele 10 zile in care coletul meu a stat la ei deoarece in primul rand ei nu m-au anuntat ca a ajuns, am aflat eu in ziua in care a ajuns, ei nu mi-au spus pana atunci ca nu pot face ei nr EORI pt ca pachetul depaseste 150 euro si in final pentru ca ei imi raspundeau doar la 1 singur mail pe zi, 1 singura intrebare special ca toata treaba sa dureze o vesnicie.

pentru foecare zi trebuia sa platesc 30 lei, pt fiecare copie la xerox trebuia sa platesc 25-50 lei si erau multe.
iar pt fiecare kikitza pe care ei o mai faceau trebuia sa platesc din nou foarte mult, plus sa le mai dau un comision din valoarea coletului pt ca ei voiau sa plateasca taxele vamale si nu voiau sa ma lase pe mine. deci trebuia la sfarsit sa le dau cateva sute de lei bune, 500-700 nu stiu, doae ca sa imi iau coletul, care initial a venit cu free shipping
niciodata nu am patit asa ceva

am mai comandat din USA, din china, de la amazon.com, amazon.de , de la alte siteuri din US, din multe locuri niciodata nu a fost asa, doar la DHL am patit asta.

pana la urma le-am spus sa trimita pachetul inapoi, asta a fost pe 14 iulie. nici pana astazi, 22 iulie pachetul nu a plecat de la ei.

spuneti-mi si mie, este legal sa imi faca asa ceva?
mentionez ca din prima secunda in care am primit de la ei mesaj le-am scris mail dupa mail spunandu-le ca vreau ca ei sa se ocupe de tot eu doar sa iau coletul si intrebandu-i de fiecare data daca mai trebuie sa fac ceva, ei nerespunzandu-mi niciodata la intrebare, cerandu-mi doar in 2 mailuri cnp ul si awb ul. atat.

ce vor ei sa faca acum? sa imi tina pachetul pt totdeauna acolo?
ce vor sa faca nu inteleg. este legal ce fac ei?
Buna,
Am o intrebare pt ca pe net nu am gasit nici un raspuns.
Daca urmeaza sa ptimesc o mostenire, o garsoniera, si am 2 cazuri de cheltuieli judiciare precum si o datorie veche de 11 ani la o firma de telefonie mobila care a predat.o la o firma de recuperari., ce se intampla in situatia asta?
Eu vreau ca datoriile judiciare sa le platesc in rate dar despre acea datorie la firma de telefonie nu vreau pt ca este exagerat de tampit cazul. Sau as vrea daca as plati factura initiala, care si aceasta este extrem de exagerata. Aprox 6500 lei. Factura cu dobanda la dobanda cum au facut.o ei este dubla, 13.2000 lei. Nu vreau sa platesc o facuta cu dobanda la dobanda cum nici camatarii nu fac. Este absurd ca pt cateva zile sa iti vina factura la telefon 132 de milioane. Mai ales ca a trecut 11 ani de atunci.
A citit pe net ca nu are cum nimeni sa te puna in strada cu familia in cazul in care nu ai vrea sa platesti.
Eu vreau, dar in rate, pt ca nu am un job. Am o fetita de 3 ani si locuiesc in acea garsoniera pe care urmeaza sa o mostenesc de 16 ani.

Multumesc
Răspuns la discuția Cheltuieli jud - fara venit
Doar cheltuielile de judecata
Cele care vin oricui s.a judecat
Nu scrie de obligat sau altcv..
Daca:
sunt arestat acum de 2 ani
( apr 2016 - prezent feb 2018 )
Cu o pedeapsa totala de 4 ani jumate plus rest de pedeapsa 2 ani jumate, deci 7 ani

Am un mandat trecut de 4 ani jumate
( 2010 - 2014 ). Acesti 4 ani jumate au fost executati zi la zi, djntr.o pedeapsa de aprox 8 ani

Acum mi s-a gasit o fapta din 2009, (m.a dus la anchetare si am recunoscut) la care trebuie sa ma condamne.

Mi se ia in calcul si mandatul trecut, cel de 4 ani jumate zi la zi si pe acesti 2 ani zi la zi cum ca i.am executat deja ?
Asa mi.a spus mai multa lume.. pt ca nu se poate sari peste mandatul pe care l.am executat deja de 4 ani jumate 2010 -2014, si peste acesti 2 ani 2016-2018, in total 6 ani jumate zi la zi
Fapta aceasta noua fiind din 2009.

Multumesc
Buna ziua
Daca nu am nici un venit unde trebuie sa ma duc sa platesc chelt de jud in rate?