avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana A

Activitate Ioana A

Multumesc de raspuns. Doamne fereste, sa nu se ajunga in acea extrema.
Aveti dreptate, da, tocmai am sunat la banca si mi-a confirmat ceea ce ati spus dv. Prin prima casa, nu se poate trece un coproprietar atata timp cumparatorul/ noul proprietar inca plateste creditul.
Va multumesc frumos!
Multumesc de raspunsuri.
Ca sa fiu mai clara, suntem necasatoriti si prietenul meu vrea sa cumpere apartamentul de la unchiul lui. Dat fiind ca relatia noastra este instabila, el doreste sa faca imprumutul bancar si titlul de propriefate pe numele sau. Dar eu, pt ca parintii mei mi au oferit deja bunuri casnice si mobila pt acest apartament, doresc sa fim amandoi proprietarii apartamentului inainte de casatorie. In cazul in care ne casatorim spune ca el ma poate adauga ca proprietar, dar eu nu am aceasta siguranta. Ce va trebui sa faca dupa casatorie ca si eu sa fiu proprietar?
Deci, daca locuind impreuna si achizitionand toate bunurile prin plata in mod egal pana la casatorie, dupa aceea, el ma poate trece si pe mine proprietar?
Dar eu ce garantie, in mod legal, pot avea din partea acestuia? Exista un acord la notar care se poate face inainte de casatorie?
Buna ziua.
Daca un cuplu necasatorit locuieste intr un imobil si unul dintre parteneri doreste sa il cumpere prin programul "prima casa" pe numele sau si totodata doreste ca acesta sa fie proprietar pe imobil, celalalt partener mai poate deveni proprietar asupra acestui imobil inainte sau dupa casatorie? Adica se pot face acte prin care ambii sa devina proprietari ai acestui bun- inainte sau dupa casatorie?