Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Achiziție imobil prin programul Prima casă de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Achiziție imobil prin programul Prima casă de persoană necăsătorită. Poate deveni ulterior coproprietar actualul partener?

Buna ziua.
Daca un cuplu necasatorit locuieste intr un imobil si unul dintre parteneri doreste sa il cumpere prin programul "prima casa" pe numele sau si totodata doreste ca acesta sa fie proprietar pe imobil, celalalt partener mai poate deveni proprietar asupra acestui imobil inainte sau dupa casatorie? Adica se pot face acte prin care ambii sa devina proprietari ai acestui bun- inainte sau dupa casatorie?
Manuela Rășină, administrator
Da, se poate, sunt mai multe modalitati, iar una ar fi conventia matrimoniala.
Deci, daca locuind impreuna si achizitionand toate bunurile prin plata in mod egal pana la casatorie, dupa aceea, el ma poate trece si pe mine proprietar?
Dar eu ce garantie, in mod legal, pot avea din partea acestuia? Exista un acord la notar care se poate face inainte de casatorie?
Astfel, potrivit dispoziţiilor art. 366 din Noul Cod civil, regimul comunităţii convenţionale este definit ca normă derogatorie de la regimul comunităţii legale, potrivit acordului dintre părţi.

Obiectul convenţiei matrimoniale în cadrul regimul comunităţii legale poate cuprinde unul sau mai multe din următoarele aspecte:

A) includerea în comunitate a unor bunuri proprii dobândite înainte sau după încheierea căsătoriei, cu excepţia bunurilor de uz personal şi a bunurilor destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi;

B) restrângerea comunităţii la bunurile anume determinate în convenţia matrimonială, indiferent dacă sunt dobândite înainte sau în timpul căsătoriei;

C) obligativitatea acordului ambilor soţi pentru încheierea anumitor acte de administrare; în acest caz, dacă unul dintre soţi se află în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau se opune în mod abuziv, celălalt soţ poate să încheie singur actul, însă numai cu încuviinţarea prealabilă a instanţei de tutelă;

D) includerea clauzei de preciput; executarea clauzei de preciput se face în natură sau, dacă acest lucru nu este posibil, prin echivalent, din valoarea activului net al comunităţii;

E) modalităţi privind lichidarea comunităţii convenţionale.

Publicitatea convenţiei matrimoniale

Publicitatea organizată a convenţiei matrimoniale se face prin menţiune pe actul de căsătorie despre existenţa acesteia iar în unele sisteme de drept, prin înscrierea în registre speciale

E mai simplu sa cumparati acum pe cote parti- vedeti daca va permite banca. Si pt conventie apoi, trebuie acordul bancii.
Multumesc de raspunsuri.
Ca sa fiu mai clara, suntem necasatoriti si prietenul meu vrea sa cumpere apartamentul de la unchiul lui. Dat fiind ca relatia noastra este instabila, el doreste sa faca imprumutul bancar si titlul de propriefate pe numele sau. Dar eu, pt ca parintii mei mi au oferit deja bunuri casnice si mobila pt acest apartament, doresc sa fim amandoi proprietarii apartamentului inainte de casatorie. In cazul in care ne casatorim spune ca el ma poate adauga ca proprietar, dar eu nu am aceasta siguranta. Ce va trebui sa faca dupa casatorie ca si eu sa fiu proprietar?