avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandru Brohanschi

Activitate Alexandru Brohanschi

Răspuns la discuția Cazier auto/ judiciar
Am primit hotararea finala si anume 8 luni cu amanarea pedepsei ,2 ani de probatiune insa cazierul este înscris, exista posibilitatea de a "curata" cazierul inainte de finalul probatiunii ? Ma refer aici la reabilitare?
Răspuns la discuția Cazier auto/ judiciar
Am primit hotararea finala si anume amanarea pedepsei cu 2 ani de probatiune insa cazierul este înscris, exista posibilitatea de a "curata" cazierul inainte de finalul probatiunii ?

Alexandru Brohanschi a scris:

Deci sa înțeleg că in cazul in care primesc o suspendare a pedepsei prin recunoașterea faptei nu rămâne cazierul pătat?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca o sa fiti condamnat, apare si in cazierul judiciar.



Bună ziua ! A trecut 1 an și 4 luni și încă nu au început procesul .. Am înțeles ca se poate face o contestație în legătură cu întârzierea, dar sunt interesat de ce beneficii mi-ae aduce . Mulțumesc anticipat!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Intrebati la politistul care cerceteaza. Indicat ar fi sa consultati un avocat in legatura cu cazul dvs.

Buna ziua ! Am o nelamurire cu privire la o mostenire in sensul in care sora unei matuse a murit ,apartamentul ei a fost primit prin succesiune de la sotul decedatei . Ce posibilitate are mostenitoarea respectiv sora decedatei, sa devina proprietara
Buna ziua ! Am un dosar penal pentru conducere auto sub influenta alcoolului, am depus declaratia la sectia de politie si din cunostintele mele etapele care succed sunt fie prezentarea la judecatorie,daca judecatorul o cere respectic sentinta ! Intrebarea mea este : unde as putea intreba de situatia dosarului meu pentru ca au trecut 2 luni si nu am primit nici un semn !! Ma poate ilumina cineva ?
Buna ziua ! As avea o intrebare legata de perioada de așteptare de depunere a declarației la sediul poliției odată ce rezultatele de sange au venit ?

Alexandru Brohanschi a scris:

Va multumesc mult pentru ajutor si va doresc numai bine !

Adrian ALBU a scris:

Adică, în fața organelor de urmărire penală trebuie să recunoașteți fapta și să manifestați regret.
De asemenea, când ajunge cauza în stare de judecată, până la începerea cercetării judecătorești, trebuie să declarați, personal sau prin înscris autentic, că recunoașteți săvârșirea faptelor reținute în actul de sesizare a instanței și solicitați ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală.
Judecata poate avea loc numai în baza probelor administrate în faza de urmărire penală doar atunci când dvs, în calitate de inculpat, declarați că recunoașteți în totalitate faptele reținute în actul de sesizare a instanței și nu solicitați administrarea de probe.
Procedura judecății în cazul recunoașterii vinovăției se desfășoară conform art. 375 și următoarele din codul de procedură penală.



Răspuns la discuția Cazier auto/ judiciar
Deci sa înțeleg că in cazul in care primesc o suspendare a pedepsei prin recunoașterea faptei nu rămâne cazierul pătat?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca o sa fiti condamnat, apare si in cazierul judiciar.

Buna ziua ! Am o nelămurire, are de suferit cazierul judiciar daca am condus sub influenta alcoolului sau doar cel auto ? Multumesc anticipat !
Va multumesc mult pentru ajutor si va doresc numai bine !

Adrian ALBU a scris:

Adică, în fața organelor de urmărire penală trebuie să recunoașteți fapta și să manifestați regret.
De asemenea, când ajunge cauza în stare de judecată, până la începerea cercetării judecătorești, trebuie să declarați, personal sau prin înscris autentic, că recunoașteți săvârșirea faptelor reținute în actul de sesizare a instanței și solicitați ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală.
Judecata poate avea loc numai în baza probelor administrate în faza de urmărire penală doar atunci când dvs, în calitate de inculpat, declarați că recunoașteți în totalitate faptele reținute în actul de sesizare a instanței și nu solicitați administrarea de probe.
Procedura judecății în cazul recunoașterii vinovăției se desfășoară conform art. 375 și următoarele din codul de procedură penală.

Puteti detalia va rog ! Multumesc

Adrian ALBU a scris:

Dacă mergeți pe procedura recunoașterii vinovâției, pedeapsa va fi de cel mult închisoare cu suspendare, dar vi se poate aplica și pedeapsa cu amendă penală.