avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate Saramat Andreea

Activitate Saramat Andreea

Buna ziua.
Asi avea si eu o intrebare... trebuie sa intru in CM din 01.03.2018 , dar am ultimele 5 luni lucrate, din 16.10.2017, iar inainte de asta am fost coasigurata la sot din luna iunie pana in octombrie. Inainte de coasigurare am 7 luni intrerupere. Am un salariu de incadrare de 1500 pe lunile octombrie-decembrie, 1900 in luna ianuarie si 2100 in luna februarie, insa salariul brut la care mi se calculeaza impozitele si contributiile, care imi apare pe flurutas este in jur de 4500 de lei, fiindca intra prime, relocare si bonuri de masa in valoare de 12 lei.
Am inteles ca daca nu am cele 6 luni complete nu mi se plateste CM. Apoi in luna aprilie intru in concediu de risc maternal, nici acela nu se plateste daca nu am cele 6 luni?.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.
Răspuns la discuția Baza calcul concediu medical
Buna ziua.
Asi avea si eu o intrebare... trebuie sa intru in CM din 01.03.2018 , dar am ultimele 4 luni lucrate, din 16.10.2017, iar inainte de asta am fost coasigurata la sot din luna iunie pana in octombrie. Inainte de coasigurare am 7 luni intrerupere. Am un salariu de incadrare de 1500 pe lunile octombrie-decembrie, 1900 in luna ianuarie si 2100 in luna februarie, insa salariul brut la care mi se calculeaza impozitele si contributiile, care imi apare pe flurutas este in jur de 4500 de lei, fiindca intra prime, relocare si bonuri de masa in valoare de 12 lei.
Am inteles ca daca nu am cele 6 luni complete nu mi se plateste CM. Apoi in luna aprilie intru in concediu de risc maternal, nici acela nu se plateste daca nu am cele 6 luni?.
Va multumesc si astept un raspuns cat mai repede.