avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate Veronica_

Activitate Veronica_

Răspuns la discuția inlocuire contor gaz, probleme
Buna seara. Imi puteti spune, va rog, cum s-a solutionat situatia? Ma aflu intr-o ipostaza similara si nu prea stiu ce optiuni am. Multumesc!
Răspuns la discuția Probleme contor gaz
Buna seara. Cum s-a finalizat situatia cu contorul defect? Va rog mult sa imi oferiti un raspuns. Ma aflu intr o situatie similara si nu stiu de unde sa apuc rezolvarea situatiei. Multumesc!
Răspuns la discuția Contor gaze defect
Proprietarul s - a prezentat la sediul engie in ziua cand a fost convocat si neasteptandu-se la asa ceva si fiind si fara experienta in situatii de acest gen nu a discutat legat de sigiliu ca se mentioneaza in PV ca acel contor era sigilat inaintea schimbarii. Dar angajatul Engie avea toate documentele, inclusiv PV de la schimbare contor si a insistat ca in baza raportului metrologic, acesta (proprietarul) tb sa plateasca sau va fi dat in judecata. I-a dat ragaz de 1 saptamana sa revina cu decizia: plateste (adica sa isi asume ca a facut un abiz ceea ce nu e cazul) sau va fi dat in judecata/ plangere impotriva lui. Nu i-a dat nimic in scris. A fost doar verbala discutia.
Răspuns la discuția Contor gaze defect
Exista acest PV de la inlocuire contor atat la proprietar cat si la Distrigaz/Engie. Cu toate astea, Engie in baza raportului metrologic a convocat proprietarul pt a il instiinta ca 1. Fie plateste 2. Fie il da in judecata/reclama.
Răspuns la discuția Contor gaze defect
Proprietarul a fost prezent cand s-a inlocuit contorul. El a semnat PV. Tehnicienii au afirmat atunci ca nu e nicio pb, dar ca asta e procedura standard, au pus contorul intr o punga sigilata si au zis ca il trimit la metrologie.
A mai fost schimbat un alt contor pe scara. Proprietarul acelui ap nu are contractul inca pe numele lui deci nu stiu daca cu acel contor e vreo problema.
In PV de la schimbarea contorului este mentionat clar ca este sigilat.
Proprietarul a fost invitat la sediul Distrigaz/Engie si i s-a prezentat o copie dupa raportul metrologic in care apar acele constatari ca la contor au fost facute “interventii” si verbal i s-a spus ca sunt 2 cai de rezolvare a situatiei: 1. Amiabila= plata a aprox 10.000 ron 2. engie da in judecata sau depune plangere impotriva proprietar pt furt de gaze. Situatia e aberanta. Cum se poate apara proprietarul care nici macar nu locuieste in apartament in acest moment ai ju a locuit nimeni acolo de la cumparare. S-a trezit acuzat de furt de gaze fara sa aiba nicio treaba cu asta. Va multumesc! E cineva care a trecut prin aceasta situatie? Va rog, cum s-a remediat?
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: apartament nou, cumparat in 2017 de la un dezvoltator. Contoarele de gaz erau montate. Dupa cumparare a fost facut contract cu Engie pe numele noului proprietar.
In ianuarie 2018, la 6 luni dupa achizitia apartamentului, a fost schimbat contorul de catre cei de la Distrigaz (in urma unei verificari pe scara ca urmare a unei sesizari facute de un vecin al carui contor de gaze facea un zgomot). Contorul vechi a fost dus la control metrologic si priprietarul a fost informat ca au fost descoperite “interventii neautorizate- rola zgariata, etc” . Sigiliul era intact in momentul schimbarii contorului - aspect mentionat in procesul verbal intocmit la schimbare. Ca urmare a raportului metrologic Engie a informat proprietarul ca: trebuie sa plateasca aprox 10.000 ron (capacitatea maxima a instalatieix3 lunix24h sau altfel este actionat in judecata. Proprietarul nu locuieste in apartament. Nici nu a intervenit asupra contorului. Ce e de facut? E cineva care a trecut prin situatia asta? Cum s-a solutionat? Multumesc!