avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 134 soluții astăzi
Forum Activitate ivan dobrita

Activitate ivan dobrita

Buna seara, noi am facut succesiunea dupa bunica si unchi ei fiind in indiviziune cu sotul unei matusi decedati si ei .Sotul matusii neavind mostenitori noi am fa cut cerere la Primarie pentru deschiderea succesiunii vacante,si .ei sau ocupat la notar pentru succesiune vacanta. Acum vrem sa raminem singuri pentru ca acest sot al matusii areo treime adica Primaria.Care ar fi solutia ??? MULTUMESC !
Dupa o succesiune am ramas in indiviziune cu statul fiind succesiune vacanta pe un teren de 540m care ar fi conditiile pentru a ramine unicul proprietar ?? succesiunea vacanta detine doar o treime din acest teren noi fiind doi mastenitori legali. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. MULTUMESC !
BUNA ZIUA , as dori sa stiu si daca imi poate raspunde cineva . Sunt persoana cu dizabilitati nedeplasabila am facut succesiunea dupa bunica care era in indiviziune cu ea fusese ginerele ei dupa fica si sunt toti decedati el fiind ultimul care a decedat si am deschis succesiune vacanta pentru ca el nu a avut mostenitori. Deci am ramas in iniviziune cu statu l cu un teren in oras Magurele ilfov de 540mp si cu un teren de 5000mp agricol tot in Magurele cum as putea si care este modalitatea sa obtin eu terenul care a ramas primariei macar cel de 54o pentru am construi o casuta bineinteles cu ajutorul familiei . AS DORI UNSFAT ! MULTUMESC !
Multumesc !
Acesta este motivul de am cerut un sfat si va multumesc, dar nu este chiar o respingere este o nemultumire a noastra ca nu am obtinut din cele 7 terenuri pe cel care am dorit deoarece expertul evaluator a facut variantele pentru toate cele 7 terenuri si ne incadram cu varianta dorita dar d-na judecator nea atribuit alt teren care nu ne avantajeaza ,am aflat din pronuntarea pe scurt de la dosr motivele nu le cunoastem deci ma sfatuiti sa astept pronuntarea? MULTUMESC!
Daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns, pe data de 21 noiembrie a ramas in pronuntare un proces succesiunesi iesire din diviziune proces care a tinut din 2019 pina la data de mai sus mentionat si nu au fost przenti nici unul din partea adversa .a ramas in pronuntare si intrebarea ar fi ca daca pot face apel mai devreme sau mai bine zis daca nu am primit redactarea pentru ca se pierde timp prea mult.MULTUMESC!
Buna ziua am urgent nevoie de un sfat . Am36 de ani si persoana cu handicap gr 1 nedeplasabila ,am deschis un proces pentru iesire din indiviziune cu rudele bunicii mele pentru 7 loturi de teren in Magurele ILFOV .Din 2019 sa terminat in14 noiembrie 2022. Nemultumirea mea este ca am platit toate taxele de timbru plus expertizele topo si expertizele de evaluare la toate 7 loturi nu sa prezentat nimeni cei cu care eram in indiviziune si la final avocatul meu si al fratelui meu a cerut verbal deci nu scris obtiunea de a ne atribui unul din terenurile 7 pe cel care nil dorim si dna judecator nu a tinut cont de dorinta noastra. Acum ce mai putem face ? ESTE CUMVA VINA AV. ca nu a depus scris ? si sa facem apel ? ce ma indrumati sa fac acel teren imi era necesar eu fiind nedeplasabila imi doream cu fratele sa facem o casuta pe pamint ca locuim la bloc si doresc sa stau mai mult la aer afara .MULTUMESC!
va rog un raspuns,am trei cecuri in valoare de 5000 mil inainte de 1989 daca pot sa-mi mai recuperez banii si ce valoare ar avea acum in roni ?multumesc!
succesiune-suntem doi frati am facut succesiunea dupa . o sa explic ca este un plic comlicat a decedat tatal nostru si o sora a tatalui , dupa succesiunea tatalui au ramas mostenitori bunica si dupa matusa sotul supavetuitor ,un unchi si noi.In anul 2012 a decedat bunica,in 2013 a decedat sotu matusii si in 2019 a decedat unchiul. am facut succesiunea dupa bunica si unchi pentru ca nu mai erau alti mostenitori unchiul a fost necasatorit si fara copii si nici matusa nu a avut copii. Din succesiune a ramas un teren cu ocasa din paianta de540mp si un teren 5000mp in oras Magurele ilfov .In aceasta a ramas si partea care ia rvenit sotului matusii care nu are pe nimeni si nu i-am cunoscut vreo ruda in acesti ani cit a trait cu matusa cum putem intra in posesia bunurilor ramase dupa el pentru ca are si datorii la fisc si chiar daca vrem sa onstruim ceva sau sa vindem nu putem. este un pic comlicat dar sper sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !
Buna ziua,as dori sa ma ajutati cu un raspuns .Am construit un balcon in regim propriu in anul 2009 cu autorizatie de construire cu toata documentatia in regula pina la finalizare.nu am stiut ca trebuie sa-mi elibereze cineva proces verbal pentru terminarea lucrarii.Vreau sa stiu cum si de unde pot lua acest proces verbal de receptie pentru a putea face cadastru si intabulare acestei garsoniere.Multumesc!