avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate Oana83&David

Activitate Oana83&David

Buna ziua, Eu si sotul traim si Londra si am fost casatoriti 5 ani. In urma casatoriei a rezultat un baiat de 4 ani care locuieste cu mine de 2 luni de cand m am separat de sot. Motivul plecarii mele a fost faptul ca juca toti banii la aparate(75000£ In ultimii 4 ani) si abuzurile zilnice. Ma intereseaza cat m ar costa divortul in Romania si care ar fi pensia pe care minorul o va primi In conditiile In cate tatal lui este angajat si castiga 50000£ anual. Mai are un baiat de 7 ani In Romania pt care plateste o pensie de 300£ lunar. Multumesc
Sa inteleg ca daca eu nu lucrez este posibil sa ceara cumva micsorarea pensiei???? Sa nu inteleaga nimeni gresit, nu am absolut nimic cu bietul copil, ori de cate ori am mers in tara I am cumparat tot ce si a dorit , de cate ori vorbim pe Skype si ne cere anumite masinute, roboti sau cd intotdeauna ii cumparam si ii punem pachet cu drag dar cand vezi ca mama il invata ca Nu i a cumparat tati nimic de ziua lui de sfant in conditiile in care noi am mers in tara cu o saptamana inainte de aceasta zi si I am dus de aici fel si fel de masinute, roboti, geaca, blugi, tricouri, ghiozdan de care si a dorit cam cum te simti??? Daca acesti 15 milioane ar merge doar catre nevoile copilului ar fi ceva dar .....
Din pacate, asa este legea la noi.... fosta sotie a avut dreptul sa faca recurs in schimb pentru tata nu mai exista cale de atac, sentinta este definitiva si irevocabila si peste toate mai trebuie sa platim si cheltuieli de judecata. Dar am vrea sa incercam sa schimbam pensia in bani in cea in natura sa fim siguri ca beneficiaza doar cel mic de acesti bani insa nici cu acest lucru Nu cred ca va fi de acord doamna ca ei ii trebuie banii
Multumesc frumos pentru raspunsuri, eu sunt indignata ca nimeni nu face un calcul real in ceea ce priveste cheltuielile care exista lunar in uk si cele din Romania dar vrem sa luam legatura cu un contabil care traieste in uk pentru a descrie situatia asa cum este de fapt. Sotul a trimis cadouri la copil de mii de lire in 3 ani de zile, a trimis sume peste pensia alimentara ori de cate ori fosta sotie I a adus la cunostinta faptul ca baietelul este bolnav si face tratamente pana cand am vazut ca de fapt copilul nu avea absolut nimic, nu lua vreun medicament sau nu fusese la medic..... Este pacat sa vezi cum unele mame doar se folosesc de statutul pe care il au pentru a trai in puf iar altii se chinuie in conditii grele pentru a asigura traiul de zi cu zi copiiilor sai. Nu cred ca este corect sa nu se tina cont efectiv si de cheltuielile celuilat parinte......
Sotul Meu a introdus actiune pentru micsorarea pensiei alimentare la un an de cand s a nascut al doilea copil. In prima faza pensia s a micsorat de la 250£ la 160£ pe luna(noi locuind in Anglia) dar fosta sotie nu numai ca nu a fost de accord cu micsorarea dar a cerut marirea pensiei si dupa luni de zile de asteptare judecatoarea a crezut de cuviinta ca asa este corect si I a crescut pensia la 290£ pe luna. Suntem effectiv socati de aceasta decizie si nu mai stim incotro sa o luam, cine ne poate ajuta in conditiile in care intr adevar sotul Meu are un venit lunar de 1,800£ pe luna dar nimeni nu ia in calcul faptul ca platim 600£ pe luna la chirie, 200£ facturi, 200£ transport deci mare lucru nu ne ramane in mana. Eu nu lucrez deoarece baietelul este foarte mic iar gradinitele aici sunt foarte scumpe. Nimeni nu is in calcul aceste cheltuieli lunare care se pot dovedi cu hartii in schimb un copil de 5 ani care traieste in Romania are nevoie de 15 milioane pe luna???? Cum se poate ca justitia di.n tara sa fie atat de corupta, cum se pot da sentinte fara macar sa verifici nivelul de trai din tara unde celalat parinte traieste???? Sotul ar dori sa se ingrijeasca de toate nevoile copilului si nu ale mamei si vrea sa schimbe pensia in bani in pensia de intretinere in natura. Ce anume ar trebui sa faca sa poata obtine acest lucru? Va rog din suflet, daca mai sunt persoane aflate in aceasta situatie sa ne dea un sfat ca nu mai putem. Avem nevoie de o parare reala din partea unui avocat cu care vom colabora pe tot parcursul procesului. Va multumesc anticipat