avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate geobat68

Activitate geobat68

Buna ziua
Mama mea este nascuta in iulie 1959 si are un stagiu total de cotizare pina acum de 34 de ani.
In ce an ar putea iesi la pensie pentru limita de virsta?
Poate sa iasa anticipat iar daca da in ce conditii?
In cazul in care iese la pensie anticipat poate obtine venituri din dobinzi sau nu are voie sa obtina nici un fel de venituri suplimentare?
Va multumesc anticipat

George
Am absolvit facultatea de management -cursuri de zi- care este autorizata provizoriu.Pe site-ul Ministerului educatiei facultatea este mentionata intre cele 31 de facultati fara probleme de la Spiru Haret.
Am absolvit anul acesta facultatea de management din cadrul Universitatii Spiru Haret si am promovat examenul de licenta pe data de 7 iulie.De trei saptamini incerc sa intru in posesia adeventiei de licenta dar ma lovesc de un zid de indifenta si de minciuni.In acelasi timp inca din primavara am aplicat pentru admiterea la un masterat in strainatate.Am fost admis si in consecinta parintii mei au platit deja o suma mare de bani -respectiv o prima transa -din costul respectivului masterat.In trei saptamini incep cursurile si normal ca nu ma pot prezenta acolo fara adeverinta de licenta.Mentionez ca am incercat sa depun la secretariatul Facultatii si al Fniversitatii o notificare prin care sa le atrag atentia domnilor de acolo ca voi fi nevoit sa ma adresez justitiei daca mi se vor produce pagube prin neeliberarea adeverintei.Au refuzat sa primeasca orice fel de cerere,reclamatie etc Ce as putea face in continuare?
multzumesc frumos!asa o fac!
Eu locuiesc impreuna cu mama intr-un apartament din bucuresti unde platesc intretzinerea integral.Prietena mea locuieste in alt apartament din alt bloc iar eu o vizitez constant la citeva zile.Cei de la administratia blocului respectiv vor sa ma treaca si acolo la cheltuielile de intretinere .In cursul unei luni nu ramin mai mult de zece zile pe la prietena mea.As vrea sa stiu daca demersul administratorului din acel bloc este legal??si daca exista vreo reglementare privind aceasta problema.