Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adaugarea unei persoane in vizita la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adaugarea unei persoane in vizita la intretinere

Eu locuiesc impreuna cu mama intr-un apartament din bucuresti unde platesc intretzinerea integral.Prietena mea locuieste in alt apartament din alt bloc iar eu o vizitez constant la citeva zile.Cei de la administratia blocului respectiv vor sa ma treaca si acolo la cheltuielile de intretinere .In cursul unei luni nu ramin mai mult de zece zile pe la prietena mea.As vrea sa stiu daca demersul administratorului din acel bloc este legal??si daca exista vreo reglementare privind aceasta problema.
Vechiul HG 400/2003 Art. 18. lit. c):
...stabilirea cotelor de participare pe persoana la cheltuielile aferente persoanelor cu domiciliul stabil în cladire si pentru persoanele care locuiesc temporar minimum 15 zile pe luna; stabilirea perioadei pentru care proprietarii, respectiv chiriasii, pot solicita în scris scutirea de la plata cheltuielilor pe persoana si care trebuie sa fie de cel putin 15 zile pe luna; participarea proprietarilor la cheltuielile de administrare si de întretinere a cladirii; modul de folosire a fondurilor proprii; activitatile pentru care se pot încheia contracte de prestare de servicii;

De la preşedintele Asociaţei tale, cere o adeverinţă precum că plăteşti la adresa ta întreţinerea şi cu ea te duci la As. de prop. a prietenei tale şi-i ceri nr de înregistrare.
Mihai17, utilizator
multzumesc frumos!asa o fac!
Si noua lege a asociatiilor de proprietari conditioneaza inscrierea la intretinere tot de durata minima de 15 zile.
Romy a scris:

Si noua lege a asociatiilor de proprietari conditioneaza inscrierea la intretinere tot de durata minima de 15 zile.

Unde? La ce articol? Eu de ce nu am găsit?
Daca consumurile sunt contorizate individual pe fiecare apartament nu este necesara declararea.