avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ileana1

Activitate ileana1

Răspuns la discuția divort prin acordul partilor
multumesc,Cora.Pare o varianta ok.
Răspuns la discuția divort prin acordul partilor
Si la depunerea cererii este suficient avocatul(lui) si ea?

imi pare rau, dar insist pe aceasta tema ptca in cazul meu,am avut avocat si el a fost cel care a depus cererea,in numele meu,eu m-am prezentat doar la termen.Este adevarat ca era alt tip de divort,dar....Vreau sa ma lamuresc.
Răspuns la discuția divort prin acordul partilor
Multumesc pentru prima parte;am inteles.
Cum poate fi mandatat cineva?
Răspuns la discuția divort prin acordul partilor
au mai mult de un an de la casatorie;nu au copii.Nu am inteles daca la depunerea cerererii tb sa fie prezent si sotul sau e suficienta semnatura,din fraza"presedintele verifica consimtamantul ambilor"nu-mi este limpede.As dori daca se poate sa nu mai folositi limbajul de specialitate(decat daca nu se poate altfel)pt ca nu toti intelegem acesti termeni.
Ce inseamna mandatar(in acest context)?
am o prietena plecata in Anglia,sotul ei este tot acolo;nu mai sunt impreuna,stau de ceva vreme separat;nu au copii,nu au bunuri de impartit.Vor sa divorteze.Inteleg ca atunci cand depun cererea tb sa fie amandoi de fata?nu e suficient sa fie semnata de amandoi?nu pot fi reprezentati?macar el?Ea vrea sa vina la sf lunii iunie in tara si sa deschida actiunea.E mai greu pt el deoarece nu este in regula cu actele si nu prea poate veni.Ce ar fi de facut?La termen tot asa tb sa fie amandoi prezenti?Ce se intampla daca el nu va veni?
Multumesc!
Răspuns la discuția hotarare divort
nu am ajuns la recurs(adica fostul meu sot nu a facut recurs).Procesul a avut loc in loc de unde suntem;dupa audierea martorilor,ancheta si tot ce a mai fost instanta a ramas in pronuntare in dec apoi in feb am primit acasa horararea defivitiva si mai departe.....nimic.
Discuție hotarare divort
stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb si legalizata(unde?cum?)ca sa fie apoi valabila.
Ce fac cu certificatul de casatorie(la dosar am depus doar copia legalizata) imi ramane mie ca amintire sau tb depus undeva?
Multumesc.
Discuție hotarare divort
Poate cineva sa-mi spuna cam cat dureaza de la pronuntarea divortului pana primesc hotararea acasa?Concret divortul meu s-a pronuntat pe 12 decembrie 2007 si nu am primit pana acum nimic.Ce pot sa fac ca sa aflu ce s-a hotarat,unde sa ma duc?Sau cat sa mai astept?
Multumiri.
Discuție taxe partaj
cam cat m-ar costa un partaj pt un ap de 650 milioane lei?taxe+avocat? asa... cu aproximatie.
cum spuneam in mesajul re-simulatie,av mea cam asa zice,insa un altul nu mi-a dat nici o sansa;pe 22 oct se implineste termenul de prescriptie si nu stiam ce sa fac;cel tarziu la sf sapt tb sa iau o decizie.Si tu zici ca ar fi o sansa?Merita sa incerc?
Sunt daramata rau insemna sa plec din casa cu doi copii mici sa stau cu chirie dintr-un salariu de 8oo ron.