Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort prin acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort prin acordul partilor

am o prietena plecata in Anglia,sotul ei este tot acolo;nu mai sunt impreuna,stau de ceva vreme separat;nu au copii,nu au bunuri de impartit.Vor sa divorteze.Inteleg ca atunci cand depun cererea tb sa fie amandoi de fata?nu e suficient sa fie semnata de amandoi?nu pot fi reprezentati?macar el?Ea vrea sa vina la sf lunii iunie in tara si sa deschida actiunea.E mai greu pt el deoarece nu este in regula cu actele si nu prea poate veni.Ce ar fi de facut?La termen tot asa tb sa fie amandoi prezenti?Ce se intampla daca el nu va veni?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
au mai mult de un an de la casatorie;nu au copii.Nu am inteles daca la depunerea cerererii tb sa fie prezent si sotul sau e suficienta semnatura,din fraza"presedintele verifica consimtamantul ambilor"nu-mi este limpede.As dori daca se poate sa nu mai folositi limbajul de specialitate(decat daca nu se poate altfel)pt ca nu toti intelegem acesti termeni.
Ce inseamna mandatar(in acest context)?
La depunerea cererii de divort (divort prin acordul partilor) trebuie sa fie amandoi de fata.
Mandatar - persoana imputernicita sa reprezinte pe altcineva sau sa faca ceva.
Multumesc pentru prima parte;am inteles.
Cum poate fi mandatat cineva?
Printr-o procura speciale incheiata la notariat.
Daca se angajeaza un avocat acesta va reprezenta partea in baza imputernicirii avocatiale.