avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate Toader29

Activitate Toader29

Care este legea generala?


Cornel Vasile a scris:

Nu cred ca este nicio limitare ..

art. XIV
În anul 2024 se acordă reduceri de tarife sau, după caz, gratuități, numai în limita a 3 călătorii dus-întors sau 6 călătorii simple, la facilitățile de transport prevăzute de următoarele acte normative:
a) art. 5 alin. (1) lit. f) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare;
b) art. 210 alin. (3) din Legea nr. 303/2022 privind statutul judecătorilor și procurorilor;
c) art. 1, art. 2 alin. (1), (2) și (4), art. 3 alin. (1) și (2), art. 4 alin. (1), (2) și (3), art. 5, art. 8 alin. (1), (2) și (3), art. 9 alin. (1), art. 11 alin. (1) și art. 12 din Ordonanța Guvernului nr. 112/1999 privind călătoriile gratuite în interes de serviciu și în interes personal pe căile ferate române, republicată, cu modificările ulterioare

Legea special poate deroga de la legea generala.

Este vorba despre art 14 pct c din OUG 115/2023.tin să menționez că acest drept este acordat și prin legea 195/2020 la art 11 pct g și este acordat și prin ccm in vigoare.poate fi considerat art 14 din OUG 115/2023 ca și limitarea unor drepturi?având în vedere că este deja legea organică 195/2020 care nu îmi limitează acest drept

Cornel Vasile a scris:

Despre ce OUG vorbiti si despre ce drepturi?

Poate o,OUG să îmi afecteze drepturile din CCM .adică pot ataca in instanță daca nu îmi sunt respectate drepturile din CCM?
Buna ziua lucrez la o companie de stat unde programul meu este 8 ore pe zi ,ieri ni sa spus că începând de joi vom lucra în program de incazarmare până pe data de 4 ianuarie este normal sa mi se modifice programul de lucru la jumătatea lunii fara aprobarea mea?
Ar putea să mă ajute cineva cu redactarea unei plângeri ?
Se poate anula / contesta un pv dat de poliția locală daca in pv nu este numele agentului constatator și este doar semnătura
Bună ziua lucrez la o companie unde am program de cazarmare programul fiind de la 18 la 22 după care de la 22 la 7 dimineața sunt cazarmat iar de la 7 la 18 program normal iar în weekend sunt cazarmat până la 11 ziua este legal?
Mai trebuie sa ma mai duc la notar daca am adeverința de la fier vechi ca am duso acolo?
Este posibil sa scot un autovehicul de la impozit de la primariea fara sa radiez masina de la politie din circulatie mentionez ca am adeverinta ca masina a fost dusa la fier vechi ca deseu feros?