avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate norna

Activitate norna

am contract de comodat cu PFA-ul meu pentru tot apartamentul.
Practic nu desfasor activitate acolo, nu stiu daca e o problema din punct de vedere al ANAF-ului.
Se verifica la inregistrarea contractelor de locatiune ca apartamentul sa nu fie declarat sediu?

Multumesc.
Buna ziua,

urmatoarea situatie, va rog o opinie:
- am un apartament proprietate personala este sediul profesional al PFA-ului meu
- pot ceda in calitate de persoana fizica (nu PFA) folosinta acestui apartament prin contract de inchiriere inregistrat la Finante unei alte persoane fizice?

Este o lege care sa interzica?

Multumesc.
Buna ziua,

urmatoarea situatie, va rog o opinie:
- am un apartament proprietate personala este sediul profesional al PFA-ului meu
- pot ceda in calitate de persoana fizica (nu PFA) folosinta acestui apartament prin contract de inchiriere inregistrat la Finante unei alte persoane fizice?

Este o lege care sa interzica?

Multumesc.
Si care sunt sanctiunile in cazul in care nu il prezint? Multumesc.
Buna ziua,

urmeaza sa inregistrez un contract de inchiriere la ANAF si desi nu scrie nicaieri in legislatie sau pe ghidurile ANAF de obligativitatea prezentarii unui certificat energetic, am inteles ca se solicita la ghiseu.
Iar cei care nu au acest certificat, trebuie sa il aduca in termen de 15 zile, altfel se "supun rigorilor legii".
Care sunt rigorile legii daca nu ducem acest certificat la Anaf in termen de 15 zile de la inregistrarea contractului?
Mentionez ca este un contract de inchiriere intre doua persoane fizice.

Multumesc.
Buna ziua,

am urmatoarea situatie. Sunt angajat cu doua locuri de munca, la ambele cotizand CASS. In plus, am si o asigurare de sanatate privata pusa la dispozitie de unul dintre cei doi angajatori.
Doresc sa inchiriez un apartament proprietate personala, mai datorez CASS si pentru acesta?

Multumesc.
Buna ziua,

va rog o parere pe urmatoarea situatie.
Daca am venituri din mai multe activitati, o data ca persoana fizica din cedarea folosintei bunului, si a doua oara din activitati independente pe cod CAEN PFA, cum fac declaratia 200?
Venitul din cedarea folosintei bunului trebuie cuprins in declaratia 200? Sau este suficient sa se faca declaratia 220 la inceptul contractului de inchiriere si in baza acestuia se plateste impozitul anticipat?

Multumesc.
Buna ziua si multumesc pentru ajutor!
Societatea S doreste sa puna la dispozitia angajatului sau un spatiu de locuit.

Asadar, eu in calitate de PFA - Locator sunt in legalitate avand contract de comodat facut cu proprietarul (tot eu, dar in calitate de persoana fizica), chiar daca acest spatiu este si sediul PFA pentru desfasurarea activitatii 6820 - inchirierea si subinchirierea spatiilor?

Stiu ca unele societati solicita acte de proprietate pentru a-si declara sedii etc., iar eu vreau sa evit acest lucru.
Multumesc doamna avocat!
Asadar eu ca PFA daca inchiriez unei societati comerciale ca spatiu de locuit si atat, nu am obligatia sa fac dovada contractului de comodat sau a actelor de proprietate pe persoana fizica.
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu raspuns la urmatoarea intrebare:

-Persoana fizica P este proprietarul unui apartament A.
-aceeasi persoana fizica are un PFA cu cod CAEN 6820 cu sediul profesional in apartamentul A - pentru desfasurarea activitatii de inchiriere si subinchiriere, cu aprobarea vecinilor si a asociatiei pentru activitatea 6820.
-PFA si persoana fizica P au semnat in urma cu cativa ani, la inregistrarea PFA, un contract de comodat pe termen nelimitat pentru constituirea sediului si desfasurarea activitatii.
-PFA reprezentata legal de persoana fizica P (proprietarul) doreste sa semneze contract comercial cu societatea S, persoana juridica pentru darea in folosinta - inchirierea apartamentului A - nu ca sediu ci ca spatiu de locuit.

Este ok din punct de vedere juridic semnarea contractului de inchiriere cu societatea comerciala? Inteleg ca nu trebuie inregistrat la finante dat fiind ca este intre doua persoane juridice? Societatea comerciala poate solicita sa vada actul de chirie/comodat intre PFA si proprietar sau acte de proprietate?

Multumesc.