avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate Robertdd

Activitate Robertdd

Buna ziua,

Sunt in curs de deschiere a unui business care se va ocupa de Property Management
businessul va avea 2 piloane de servicii:
1 Management de proprietati; daca esti propietar pentru X imobile/apartamente si nu esti dispus sa iti aloci timp pentru cautare de chiriasi pe termen lung, comunicare cu chiriasi dar si rezolvarea problemelor ad-hoc - aceasta firma se va ocupa de asta. Compania va inregistra imobilul pentru platirea taxelor aferente si va prelua chiria in contul propriu, va tine % dedus pentru serviciile prestate si va da restul de bani propietarului.
In plus al 2-lea pilon al firmei se va baza pe consultanta de investitii imobiliare, design interior ( cu o firma partenera), si daca se cere va promova serviciul prezentat mai sus din pilonul 1.

Momentant caut raspunsuri pentru:
- Coduri CAEN folosite
- Este nevoie sa fiu acredidat ca broker imobiliar pentru a incepe?
- Ce avize sunt necesare pentru a incepe acest business?
- Cum pot inregistra proprietatea unei alte persoane la organizatii de taxare din romania?

Multumesc pentru timpul acordat!
Robert
Multumesc pentru raspuns. Legislatia este destul de diferita din cate inteleg eu. Stiti unde as putea sa gasesc pe cineva specializat in acest sub-domeniu ? Robert
Buna ziua,

Intrebarea mea este legata de contractele care se fac dintre o firma care presteaza servicii si potentialii beneficiari. Cine poate crea aceste contracte ? Ce metodologie se foloseste ? Spre exemplu am gasit in UK sau US un model de business asemanator care au Terms & Conditions atasate pe website ca posibilul client sa stie ce contine contractul si ce responsabilitati au ambele parti. Pot lua acel Terms and Conditions si il pot traduce/ aplica la bussinesul meu ?

Multumesc pentru timpul acordat.

Cu stima,

Robert