avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate SOPHYE

Activitate SOPHYE

Răspuns la discuția salarizare
Deci beneficiez si eu de această creștere?De la scoala mi s-a spus că nu voi avea nici o creștere deoarece in iunie 2017 am fost reincadrata pe legea 153 pentru ca mi-am completat studiile adică am absolvit cu licenta facultatea de științele educatiei specializarea pedagogia învățământului primar si preșcolar.Adica acum sunt încadrată prof.inv.primar am 19 ani vechime grad didactic.I.
La scoala s-a primit de la minister o adresa prin care este precizat faptul că personalul nou încadrat potrivit art.39 (2) din legea 153/2017 va avea salariul calculat prin înmulțirea coeficientului prevăzut în anexe cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in anul 2018 si beneficiaza de prevederile art.38 alin.3 litera a din legea cadru.Eu ce sa inteleg?Nu sunt expertă si nimeni nu imi explica.Ce ma sfătuiți să fac sau care e adevarul?
Multumesc
Discuție salarizare
Sunt profesor invatamant primar,19 ani vechime in invatamant,grad didactic I.Am absolvit facultatea in iunie 2017.Mi s-a comunicat,neoficial, ca nu voi beneficia de mărirea de 20 % de la 1 martie 2018 pentru ca sunt încadrată după legea 153/2017.Este adevarat?
multumesc