avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate Ana_M_02

Activitate Ana_M_02

Am card social și am primit primele 2 transe, restul nu am mai primit
Ce trebuie sa fac pentru a primi drepturile care mi se cuvin
Sunt pensionata la limita de vârstă și pensia este de 1300 lei
Multumesc
Sunt pensionata la limita de varsta cu vechime incompleta din luna iunie 2020. As putea sa revin sa lucrez cu contract de colaborare la aceeasi institutie , si in ce conditii ?
Multumesc
Exact asa este mentionat...Primele si al 13-lea salariu nu au fost luate in calcul deoarece nu reprezinta sporuri cu caracter permanent prevazute in Anexa nr. 15, la Normele de aplicare a prevederilor Legii nr.263/2010 aprobate de H.G .nr. 257/2011
Sunt Maria,
In luna iunie anul acesta am depus dosarul de pensionare la implinirea limitei de varsta standard
La stabilirea pensiei nu s-a luat in calcul PRIMELE si al 13 lea salariu pentru perioada 2001 -2010 - (deoarece nu reprezinta sporuri cu caracter permanent, cum scrie in decizie). Ce trebuie facut in acest sens pentru a -mi castiga drepturile ?
Multumesc
La implinirea varstei standard de pensionare am depus dosarul la casa de pensii . In continuare doresc sa mi caut un job la privat sa ma completez cu pensia . Dupa cat timp este am voie sa mi se incheie un nou contract de munca ?
Multumesc
La implinirea varstei standard de pensionare am depus dosarul la casa de pensii . In continuare doresc sa mi caut un job la privat sa ma completez cu pensia . Dupa cat timp este am sa mi se incheie un nou contract de munca ?
Multumesc
Discuție Coproprietate
Sunt Maria, 60 ani - Bucuresti, divortata in anul 2003.
Sunt coproprietar pe o garsoniera confort 3 . La divort , am convenit cu fostul sot sa locuiesc in ea neavand alte posibilitati.
Am fost casatoriti 10 ani in perioada august 1994 - mai 2003. Nu avem copii impreuna. El, fostul sot are un copil din casnicia lui anterioara.
Dupa divort, fostul sot mi-a facut un testament la notariat in favoarea mea , sa-mi mareasca cota parte. in situatia in care el va deceda inaintea mea, eu trebuind sa ma ocup de cele crestinesti pentru el .
Intrebarea mea este, daca fostul sot coproprietar inceteaza din viata inaintea mea, fiul lui mostenitor rezultat din alta casnicie ce procent mosteneste la garsoniera sus mentionata si daca poate ataca acest testament de pe urma tatalui decedat.
Multumesc.

Numele meu este Maria, nascuta in luna februarie 1959. Conform legii 263/2010 in luna iunie 2020 vaa trebui sa ma pensionez la implinirea varstei standard de pensionare, cu stagiu/vechime incompleta in munca.
Intrebarea mea este daca dupa pensionare in continuare pot cauta si opta sa lucrez ceva in privat .
Multumesc.
La depunerea dosarului de pensionare trebuie adeverinte de la toate locurile unde am lucrat chiar daca am lucrat fara grupe de munca ?
Multumesc
Sunt Maria, nascuta in luna februarie 1959
As dori sa stiu data si anul pensionarii
Am numai 27 de ani vechime in campul muncii, munca normala, fara grupe
Multumesc