avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate kpaul

Activitate kpaul

Răspuns la discuția Depresie
Imi permit sa zic si eu doua vorbe. Multa lume trece printr-o perioada mai ciudata in jurul varstei de 16-20 ani .
Iar viata iti poate aduce incercari si mai tarziu
Dar sinuciderea este o solutie mai mult decat nefericita..

Buna Seara!

Am cumparat in anul 2007 un teren prin hotarare judecatoreasca,
In Cartea Funciara /act ce a stat la baza hotararii judecatoresti figura ca teren intravilan.Si mai tarziu 2011 -2012 tot teren intravilan figura.
Am platit impozitul mereu pe teren intravilan.
Cei de la primarie imi zic acum in 2018 ca terenul nu era in intravilan la data la care l-am cumparat.
Ce as vrea sa stiu..
Este pe undeva vreun viciu de procedura?Se poate face cineva vinovat de situatia creata?Nu era obligatia primariei sa se sincronizeze cu informatiile din Cartea funciara?
Multumesc!
Răspuns la discuția Pot solicita primarului?
Poate fi si o adresa de Post Restant??
Multumesc!
Pot solicita primarului sa imi da un raspuns la o cerere la o alta adresa decat cea dupa buletin?
Multumesc!
Buna ziua!
Urmeaza sa am o audienta cu primarul referitor la noul plan urbanistic care este in stadiu de proiect.
Unele parcele din intravilanul localitatii,proprietate personala apar in noul plan ca extravilan.
As dori sa va intreb:
Daca primarul va accepta sa faca recteficarile solicitate de mine. Si daca imi va zice ca se rezolva , dar in fapt nu va lua masuri si va continua demersurile in forma actuala a planului urbanistic.
Cum pot eu dovedii ulterior in instanta ca audienta a avut loc si rezultatul convorbirii a fost ca se vor face rectificarile solicitate?
Multumesc!
Salut!
Se pare ca astfel de cazuri sunt destul de frecvente si atacurile la proprietatea privata sunt in la indemana unui primar -cu consilieri pe post de marionete.
Seamana a grup infractional organizat favorizat de statul roman .

Si eu sunt intr-o situatie ce are cateva puncte in comun .
Cred ca pe langa instanta ce eventual ar putea da castig de cauza , am putea atrage atentia si presei ori alte actiuni pe langa adresarea in instanta
Daca se poate te rog sa imi lasi o adresa de mail.
Mersi


Răspuns la discuția P.U.G
Am o problema oarecum asemanatoare .
Daca doriti putem lua legatura.
Un pasaj din legea contenciosului administrativ:
****În ceea ce priveşte competenţa teritorială în materia contenciosului administrativ, aceasta este alternativă, reclamantul putând alege între instanţa de la domiciliul său sau al pârâtului. În cel din urmă caz, pârâtul nu poate invoca excepţia necompetenţei teritoriale.********

Daca am mutatie(nu domiciliu stabil) in Bucuresti ,pot apela la tribunalul din Bucuresti?
Buna seara!

As dorii sa stiu daca cunoasteti pronuntari ale instantei in materie de constencios administrativ - in cazul in care un teren intravilan a fost trecut in extravilan.
Am cumparat 2 terenuri prin sentinta judecatoreasca -unul l-am si intabulat(inscris in cartea funciara)
Am platit impozit pe ele ca teren intravilan.
Dar nu se stie cum -pt ca nu se intelege nimic clar la primarie acum ele sunt propuse in noul PUG pt a fi trecute in extravilan. Primarul mi-a zis telefonic ca nici in vechiul PUG nu erau in intravilan .
As dorii sa stiu daca dreptul de proprietate este aparat in instanta in forma in care a fost cumparat.Si daca se dau solutii favorabile in astfel de cazuri.
Multumesc!
Cum ati rezovat problema!? Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare.